A “zhvlerësohet” eurobondi nga donacionet?

A “zhvlerësohet” eurobondi nga donacionet?


Ekspertët: Ekziston mundësia të zgjedhim llojin e borxhit që do të marrim

Në kushtet kur qeverisë shqiptare i është ofruar një shumë prej afro 800 milionë eurosh nga donatorët në formën e kredive të buta, ekspertët e ekonomisë Adrian Civici dhe Selami Xhepa,  janë të mendimit se duhet bërë një zgjedhje sa i takon daljes në tregjet ndërkombëtare për emetimin e Eurobondit të ri, për shkak se rrezikohet të rritet borxhi publik përtej parashikimeve, ndërsa ka një tavan udhëzues nga Bashkimi Europian i cili kërkon jo më shumë, i cili nuk duhet shkelur.

Lexo këtu: Kjo nuk ishte Konferenca e Donatorëve, por Konferenca e Kreditorëve

Qeveria parashikon të dalë në tregjet ndërkombëtare në muajin Maj për të kërkuar hua në shumën deri në 600 milionë euro dhe deri më tani nuk ka asnjë ndryshim plani.

Ekspertët e ekonomisë i kërkojnë qeverisë të jetë e kujdesshme në raport me kreditë e ofruara apo Eurobondin që pritet të emetohet, për shkak se rrezikohet rritja përtej kufijve e borxhit publik.

SCAN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0