A shpërqendroheni lehtë dhe orët fluturojnë? Kthejeni kohën tuaj në produktivitet me këto 10 këshilla - Business Magazine Albania

A shpërqendroheni lehtë dhe orët fluturojnë? Kthejeni kohën tuaj në produktivitet me këto 10 këshilla

Në botën dinamike të sotme, të mësuarit për të bërë më shumë në më pak kohë është thelbësore për zhvillimin personal dhe profesional. Njerëzit efektivë dhe të suksesshëm kanë disa zakone të përbashkëta. Dhe më e mira: ju gjithashtu mund t’i zhvilloni ato.

  1. Thuaju ‘jo’ shpërqëndrimeve. Përgjithmonë.

Njerëzit e suksesshëm e përdorin më mirë kohën e tyre sepse janë të disiplinuar dhe dinë të vendosin qëllimet e tyre. Po flasim gjithashtu për ata njerëz që nuk kanë momente pauze; po, ka kohë për pushime dhe për familjen. Janë personat që dinë ta ekuilibrojnë atë dhe nuk e lënë veten të kalojnë momente joproduktive.

Për të qenë shumë efektiv, duhet të mësoni të përqëndroheni dhe të shmangni gjërat që ju tërheqin vëmendjen (si pajisjet tuaja, zhurmat, bisedat, mediat sociale ose postat elektronike). Me siguri do të ketë gjëra që nuk ju pëlqen t’i bëni, por e dini që duhet t’i mbaroni. Prandaj, të qenit i organizuar dhe i disiplinuar është thelbësor.

  1. Lexoni diçka të re çdo ditë

Njerëzit e suksesshëm dhe krijues vazhdimisht lexojnë dhe gjejnë mentorë që i mësojnë ata, duke vlerësuar të gjithë informacionin që marrin dhe mund t’u shërbejnë atyre në të ardhmen. Përveç kësaj, zakoni i të lexuarit do të ndihmojë në rritjen e të kuptuarit, imagjinatës, aftësisë sintetike dhe aftësive të tjera, të tilla si drejtshkrimi dhe gramatika.

  1. Pranoni gabimet tuaja dhe vazhdoni më tej

Dështoni sa herë që është e nevojshme. Të gjithë dështojnë herë pas here; Është pjesë e jetës. Por, kur ta bëni, mos u dorëzoni dhe mos e humbni kohën tuaj. Ajo që ndan njerëzit e suksesshëm nga njerëzit e zakonshëm është aftësia për t’u ngritur dhe për të filluar pa pushim, me një plan më të mirë për të pasur sukses.

Ju gjithashtu duhet të mësoni të pranoni se nuk ka diçka të tillë si përsosmëria. Mos e humbni kohën tuaj duke e kërkuar atë.

  1. Çohuni herët

Njerëzit më proaktivë dhe efektivë zakonisht ngrihen herët. Duke përfituar nga mëngjeset në një mënyrë më të mirë do të jeni në gjendje të mbaroni gjërat tuaja në kohë, si dhe të keni orë për të ushtruar, punuar dhe qenë me familjen tuaj.

  1. Ndiqni rregullin 80/20

Shumë sipërmarrës bëjnë gabim kur përpiqen të kalojnë kohën e tyre duke ndjekur të gjitha çështjet. Sidoqoftë, është e rëndësishme të kuptoni se, ashtu si te shitjet, 20 përqind e veprimeve tuaja do të prodhojnë 80 përqind të rezultateve tuaja. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që ju të vendosni përparësitë dhe të punoni në gjërat që gjenerojnë më shumë para ose mundësi më të mëdha për të ardhmen. Rregulli i famshëm Pareto thotë se 20 përqind e veprimeve tuaja do të prodhojnë 80 përqind të rezultateve tuaja.

  1. Kujdesuni për trupin tuaj

Trupi është makina që na lejon të veprojmë dhe të punojmë; Dhe si çdo makinë, ajo kërkon mirëmbajtje. Për të pasur nivele të mira energjie dhe një gjendje të mirë fizike (e cila ndikon në gjendjen mendore) është e rëndësishme që ju: të kujdeseni për dietën tuaj, duke u përpjekur të konsumoni proteina dhe shumë ujë dhe të zvogëloni ushqimet e përpunuara; ushtrohuni të paktën 30 minuta në ditë dhe shtrihuni çdo orë; përpiquni të flini mirë, duke u përpjekur të shkoni në shtrat herët dhe duke u relaksuar për të bërë një gjumë të mirë.

  1. Mësoni të delegoni

Kjo është një pikë veçanërisht e vështirë për sipërmarrësit që e trajtojnë biznesin e tyre si “beben” e tyre. Ju duhet ta kuptoni që nuk mund të bëni gjithçka vetë dhe se duhet t’u besoni të tjerëve për të përfunduar detyrat tuaja dhe për të arritur qëllimet tuaja. Një person me të vërtetë efektiv di të rrethohet me njerëz të talentuar, të cilët mund të përmbushin disa përgjegjësi edhe më mirë se ai vetë.

  1. Mos u grumbulloni pritje

Edhe pse është e rëndësishme që të përcaktoni përparësitë, përpiquni të përmbushni disa detyra në këtë moment. Kjo do të shmangë shqetësimet mendore që vetëm ju tërheqin vëmendjen dhe ju hutojnë nga ajo që është e rëndësishme.

  1. Identifikoni kur të largoheni

Ndërsa njerëzit shumë efektivë shkëlqejnë në punën e shpejtë dhe të vëmendshme, është gjithashtu e rëndësishme të dini kur të bëni një pushim dhe të largoheni shkurtimisht nga puna. Kjo do t’ju lejojë të rifitoni përqendrimin, të freskoni mendjen tuaj dhe të shmangni ngecjet e krijimtarisë dhe produktivitetit.

  1. Përcaktoni qëllimet

Njerëzit efektivë kanë qëllime të vendosura mirë në periudhën afatshkurtër, afatmesme dhe afatgjatë. Edhe në baza ditore. Çdo ditë vendosni qëllime të reja që ju sfidojnë dhe ju mbajnë të motivuar. Për shembull, për sot ju mund të propozoni të bëni 10 thirrje për klientë të rinj dhe 5 për klientë aktualë. Ideja është që ju ta bëni qëllimin tuaj të jeni më efektiv çdo ditë.

ENTREPRENEUR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0