A mund të jetë Bitcoin, ari i ri? Rritje me 19 herë deri në dhjetor 2021 - Business Magazine Albania

A mund të jetë Bitcoin, ari i ri? Rritje me 19 herë deri në dhjetor 2021

Bitcoin, kriptomonedha më e njohur në botë, po zhurmon përsëri në mesin e komunitetit të investitorëve për shkak të kthimit të fortë që ka dhënë deri më tani gjatë vitit 2020. Vëzhguesit e tregut besojnë se performanca në vijim do të vazhdojë dhe investitorët duhet të rrisin ekspozimin dalëngadalë deri në ndonjë tërheqje të mundshme.

Një raport nga Citibank, i titulluar ‘Bitcoin: 21st Century Gold’ citon se çmimi i bitcoin mund të kapte shifrën 318,000 dollarë deri në dhjetor 2021. Kjo do të thotë një rritje 19 herë nga niveli aktual prej rreth 17000 dollarë. Monedha dixhitale tashmë ka fituar gati 160 përqind gjatë vitit 2020 deri më tani që nga mbyllja e 31 Dhjetorit të shkuar  prej 7,196 $. Më parë, monedha kishte shkallëzuar një rekord të lartë prej 19,870 $ në 17 Dhjetor 2017.

Veprimi i çmimeve ka qenë shumë më simetrik gjatë shtatë apo më shumë viteve të fundit, duke formuar atë që duket si një kanal shumë i përcaktuar dhe kjo na jep një ngritje të ngjashme me performancën e fundit. Një argument i tillë do të sugjeronte që kjo lëvizje potencialisht mund të arrijë kulmin në dhjetor 2021 në pikën e lartë të kanalit, duke sugjeruar një lëvizje deri në 318 mijë dollarë “, tha raporti. “Vetëm koha do të tregojë nëse përfundojmë në nivele kaq të larta, por sfondi dhe veprimi i çmimeve sugjerojnë qartë potencialin për një lëvizje të madhe në ngritje në 12-24 muajt e ardhshëm,” tha ai.

Vëzhguesit indiane të kriptovalutave besojnë se performance në vazhdim është më e qëndrueshme krahasuar me ato të mëparshmet. Sathvik Vishwanath, CEO i Unocoin, tha: “Atë kohë (2017), rritja e çmimit ishte e lidhur më shumë me frikën e humbjes (Fomo) midis investitorëve. Por këtë herë, ka arsye më të mirëfillta për rritjen e çmimit, si fondet mbrojtëse amerikane duke shtuar aktive kripto në bilancet e tyre, PayPal duke lejuar hyrjen e miliona klientëve të saj për të blerë dhe shitur kriptovaluta dhe DBS Bank që harton plane për të siguruar shërbime tregtare në kriptovalutë për klientët e saj. Duket sikur rritja që po shohim tani është më e qëndrueshme dhe recesioni global dhe pandemia po e ushqejnë atë. “

LEXO: Ditë tjetër, rekord tjetër: Një Bitcoin tani vlen më shumë se 20.000 dollarë

Monedha ra 73 përqind në 2018 pasi dëshmoi një rritje euforike 1,337 përqind vitin paraardhës. Qëndrimet globale po zbuten edhe ndaj përdorimit të aseteve kripto. Për shembull, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) publikoi ​​një video shpjeguese për kriptovalutat në gusht 2020 me një qasje neutrale ndaj temës.

Jefferies’ Global dhe Asia Equity Strategist Chris Wood në gazetën javore me titull Greed & Fear tha se investitorët që nuk zotërojnë bitcoin duhet të blejnë tani dhe t’i ekspozohen kësaj monedhe virtuale deri në tkurrjen tjetër dramatike. Raporti i Citibank e quajti bitcoinin, arin e ri. ” Është një aset me furnizim të kufizuar. Është digjital. Ai lëviz përtej kufijve lehtësisht dhe pronësia është e errët, ”citoi.

“Ari dhe bitcoin nuk e përjashtojnë njëri-tjetrin. Por ajo që është bërë shumë e qartë është se bitcoin ka qenë më i mirë se ari si një mbrojtje ndaj zgjerimit të bilancit të bankave qendrore të G7. Tani ekzistojnë rregullime ruajtjeje për të zotëruar bitcoin, gjë që bën të mundur pronësinë institucionale të klasës së aseteve. ETF-të e aprovuara nga SEC-i me siguri do të vijnë herët a vonë, pasi bankat qendrore zyrtarisht përqafojnë monedhat dixhitale, diçka që Banka Popullore e Kinës tashmë e ka bërë”, tha Wood.

THE ECONOMIC TIMES

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0