A jeni të lumtur? - Business Magazine Albania

A jeni të lumtur?

të lumtur

Lumturia varet nga mendësia dhe qëndrimi juaj. A jeni të lumtur? Po ose Jo?

Nëse thoni po, çfarë është ajo që ju bëri të ndiheni të lumtur tani? Dhe nëse thoni jo, çfarë është ajo që ju bën të ndiheni veçanërisht të pakënaqur në këtë moment? Nëse i dini përgjigjet e këtyre pyetjeve, unë do t’ju sugjeroja t’i përmbaheni gjërave që ju bëjnë të ndiheni të lumtur dhe të ndërmerrni veprime domethënëse për të ndryshuar gjërat që po bllokojnë rrugën tuaj drejt lumturisë.

Kur pyeten individë të ndryshëm se çfarë është lumturia, përgjigjet do të ishin të ndryshme. Lumturia është një temë shumë subjektive. Ajo që ju duhet të shpalosni është, çfarë do të thotë për ju. Çfarë ju bën të lumtur? Çfarë do të thotë lumturia për ju?

Lumturia është një gjendje, jo një tipar; që do të thotë, nuk është një tipar personaliteti afatgjatë, i përhershëm, por një gjendje më kalimtare. Ajo barazohet me ndjenjën e kënaqësisë, domethënë, nuk duhet të ngatërrohet me gëzimin, emocionin ose ndjenja të tjera më të forta.

Sidoqoftë, mos e ngatërroni lumturinë me gëzimin. Me lidhje të ngushta midis gëzimit dhe lumturisë, është e zakonshme të dëgjosh të dy fjalët të përdoren në mënyrë të ndërsjellë. Lumturia është një gjendje e karakterizuar nga ndjenja e kënaqësisë me jetën ose situatën aktuale. Megjithatë, gëzimi është një përvojë më e brendshme, në moment. Shpesh i referohet ndjenjave me bazë shqisore që marrim nga përvojat si ngrënia e ushqimit të mirë ose masazhi. Lumturia, megjithëse nuk është një gjendje e përhershme, është një gjendje më e qëndrueshme se gëzimi.

Lexoni: 3 libra që do t’ju ndihmojnë të jetoni një jetë më të lumtur dhe më të suksesshme, sipas një eksperti produktiviteti

Për më tepër, lumturia është një gjendje shpirtërore. Të gjesh lumturinë është si të gjesh veten. Vetëaktualizimi është një proces i zbulimit të asaj se kush jeni, kush dëshironi të jeni dhe hapjes së rrugës drejt lumturisë duke bërë atë që ju sjell më shumë kuptim dhe kënaqësi në jetën tuaj për një periudhe afatgjatë.

Nëse dëshironi të jeni më të lumtur se sa jeni tani, përpiquni të ndiqni qëllimet tuaja të brendshme, të përqëndroheni në rritjen tuaj personale, të dëgjoni trupin dhe mendjen tuaj dhe t’i ushqeni ato me atë që kanë nevojë. Shijoni momentin, jini të pranishëm. Përqëndrohuni në praktikimin e mirënjohjes për gjërat që keni dhe të shijoni procesin ndërsa ecni përpara.

Për më tepër, riformuloni mendimet tuaja negative, kur e gjeni veten të goditur nga një pikëpamje pesimiste ose duke përjetuar negativitet, kërkoni mënyra se si mund t’i riformuloni mendimet tuaja në një qasje më pozitive. Riformulimi i këtyre perceptimeve negative nuk ka të bëjë me injorimin e të këqijave. Në vend të kësaj, do të thotë të përpiqesh t’i hedhësh një vështrim më të ekuilibruar dhe realist ngjarjeve. Kjo ju lejon të vini re modele në të menduarit tuaj dhe më pas të sfidoni mendimet negative.

Një mënyrë tjetër për të rritur nivelet tuaja të lumturisë është duke u ushtruar rregullisht. Bëjeni qëllimin tuaj që të stërviteni 5/7 ditë në javë dhe të vini re ndryshimet pozitive që ndjeni gjatë ditës. Hulumtimet ka zbuluar se njerëzit që ndihen sikur kanë një qëllim kanë mirëqenie më të mirë dhe ndihen më të përmbushur. Ndjenja e qëllimit përfshin ta shohësh jetën tënde me drejtim dhe kuptim. Ndihmon në përmirësimin e lumturisë duke promovuar sjellje më të shëndetshme.

Perceptimet e gabuara janë të shumta kur bëhet fjalë për atë që ne mendojmë se do të na bëjë të lumtur. Njerëzit shpesh besojnë se lumturia do të arrihet pasi të arrijnë një moment historik të caktuar, si gjetja e një partneri të përsosur ose një pagë të caktuar. Në mënyrë kontradiktore, ne njerëzit jemi të shkëlqyeshëm në përshtatjen me rrethanat e reja, që do të thotë se njerëzit do të mësohen me marrëdhënien ose pasurinë e tyre të re, do të kthehen në nivelin bazë të lumturisë dhe do të kërkojnë arritjen e ardhshme. Pra, mos e bazoni lumturinë tuaj në qëllime të tilla.

Ekziston një lidhje e fortë midis lumturisë dhe shëndetit tuaj mendor.

Lumturia nuk është diçka që do ta merrni në treg, gati për ta blerë, ajo vjen nga veprimet tuaja. Nuk është një qëllim, por një nënprodukt i një jete të mirë jetuar. Lumturia vjen nga të jetuarit ashtu siç duhet, ashtu siç dëshironi dhe siç ju thotë zëri juaj i brendshëm. Lumturia vjen nga të qenit ai që jeni në vend të asaj që mendoni se supozohet të jeni.

Lexoni: 2 këshilla për të pasur një karrierë më të lumtur dhe më të suksesshme

Mos prisni që dikush tjetër t’ju bëjë të lumtur, nuk është përgjegjësi e askujt, por e juaja për ta bërë veten të lumtur.

Sot, uluni me veten për vetëm 5 minuta dhe mësoni se çfarë do t’ju bënte të lumtur, pasi ta bëni këtë, ndërmerrni veprime për të përmbushur koeficientin tuaj të lumturisë. Asgjë nuk është më e rëndësishme se të jesh në një gjendjen ku ndihesh i plotësuar dhe i kënaqur. Nga sot, filloni t’i jepni vetes prioritet, shikoni se çfarë i përshtatet shpirtit tuaj dhe bëjeni këtë më shpesh. Nëse ju bën të lumtur, mendimi i dikujt tjetër nuk duhet të ketë rëndësi.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0