Greva e kontrollorëve në Francë shkakton kaos në fluturimet evropiane - Business Magazine Albania

Greva e kontrollorëve në Francë shkakton kaos në fluturimet evropiane

Qindra fluturime janë anuluar dhe mijëra pasagjerë janë detyruar të ndryshojnë planet e tyre,  sepse kontrollorët francezë të trafikut ajror u futën në një grevë  të premten pasi kërkojnë paga më të larta.

Anëtarët e sindikatës kryesore për kontrollorët e trafikut në vend, filluan grevën nga ora 6 e mëngjesit të premten, teksa thuhet se kjo situatë mudn të vazhdojë deri të hënën. Sindikata tha se po e ndërmerrnin këtë veprim drastik pasi negociatat me qeverinë mbi rritjen e pagave në përputhje me inflacionin, mbetën në vend numëro.

Lexo edhe: Ulje të vështira, pistat më të frikshme të avionëve në botë!

Aeroporti i Parisit, i cili zotëron dhe menaxhon 14 aeroporte civile, paralajmëroi  që të enjten për vonesa dhe anulime fluturimesh.

Si pasojë e krijimit të ngërcit në Francë, edhe  aeroporti i Barcelonës njoftoi  për më më shumë se 50 fluturime të vonuara ose të anuluara pas mesditës së të premtes.

Në Gjermani, Aeroporti i Hamburgut tha se 48 nga 251 fluturimet e ditës ishin anuluar deri në mesditë me kohën lokale dhe vonesa dhe anulime të mëtejshme ishin të mundshme./Reuters 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0