9 pyetje që duhet t'ia bëni shefit tuaj këtë fundvit! - Business Magazine Albania

9 pyetje që duhet t’ia bëni shefit tuaj këtë fundvit!

9 pyetje që duhet t'ja bëni shefit tuaj këtë fundvit!

Nëse takimet dhe feedback-u i fundvitit ju duken stresuese, nuk jeni vetëm. Megjithatë, si të gjitha ndërveprimet e tjera me shefin tuaj, mund të jetë një kohë për të treguar interesin tuaj dhe për të shkëlqyer. Bërja e pyetjeve të menduara dhe strategjike tregon angazhim, përkushtim dhe dëshirë për rritje.  Pra, nëse doni të vazhdoni të shkëlqeni edhe  në vitin 2024, këtu janë nëntë pyetje për të bërë në një përmbledhje të fundvitit:

Cilat ishin arritjet më të rëndësishme të ekipit tonë?
Ju ndoshta keni tashmë një ide për arritjet më të mëdha të ekipit tuaj, por një pyetje si kjo ju ndihmon të siguroheni që vlerat tuaja janë në përputhje me shefin tuaj dhe se keni një kuptim të qartë të qëllimeve të shefave tuaj.

Ku mund të përmirësohem?
Sipas të gjitha gjasave, shefi juaj do t’ju tregojë këtë. Por, në rast se nuk kanë, ose nëse kanë vetëm reagime pozitive, është gjithmonë mirë të pyesni. Jo vetëm që tregon se doni të përmirësoheni, por ofron një shans për të arritur atje.

Ku kam shkëlqyer?
Kjo pyetje shkon përtej të bërit të ndihesh mirë (edhe pse e bën edhe këtë!). Nëse kuptoni se ku keni shkëlqyer, do të filloni të kuptoni më mirë pikat tuaja të forta.
Çfarë mundësish të reja ka për sukses?
Është gjithmonë mirë të tregosh një interes për t’u rritur. Nëse e dini se çfarë mundësish mund të shfaqen në vitin 2024, do të keni një kuptim më të mirë se si të zhvilloni aftësitë tuaja për t’iu përshtatur atyre.
Cilat janë sfidat më të mëdha për vitin 2024?
Kjo i lejon shefit tuaj të kuptojë  se jeni në të njëjtin ekip dhe në të së bashku.

Lexo edhe:Neuroshkenca: Ky aktivitet ul stresin tuaj dhe do t’ju bëjë më produktivë

Çfarë hapash mund të ndërmarr për të kaluar në fazën tjetër të karrierës sime?
Direktivat e qarta janë gjithmonë të dobishme. Nëse shefi juaj sugjeron të bëhesh vullnetar për më shumë projekte, të certifikohesh në diçka jashtë apo në punë, apo të përzihesh më shumë me ekipe të tjera, marrja e komenteve se si të shkëlqesh është thelbësore.

Cilat projekte do të ishin të përshtatshme për mua?
Nëse shefi juaj ju jep projekte të sakta, ju jo vetëm e dini se me kë të kontaktoni, por gjithashtu keni diçka për të pritur. Përveç kësaj, do të merrni një pasqyrë se ku po shkon kompania, gjë që është gjithmonë e dobishme.

Si mund ta përmirësoj komunikimin tim?
Komunikimi shpesh anashkalohet. Këshillat e shefit tuaj mund të jenë po aq specifike sa hyrja në më shumë kanale Slack, ose mund të jenë më të përgjithshme, si të mendoni me kujdes për tonin e emaileve. Pavarësisht se çfarë, megjithatë, kontrollimi i komunikimit është një ide e shkëlqyer.

Si mund ta përmirësoj kulturën e ekipit?
Vetëm një tregues më shumë se jeni të përkushtuar ndaj ekipit. Për më tepër, një kulturë pozitive e ekipit përfiton absolutisht të gjithë.

Këto pyetje tregojnë përkushtimin tuaj për rritjen personale dhe profesionale, interesin tuaj për suksesin e ekipit dhe gatishmërinë tuaj për të përafruar përpjekjet tuaja me qëllimet e kompanisë. Dhe mbani mend – rishikimi i fundvitit është nervoz, por synon t’ju ndihmojë.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0