8 shërbime të reja online për transportin ndërqytetës në e-Albania - Business Magazine Albania

8 shërbime të reja online për transportin ndërqytetës në e-Albania

shërbime të reja online

Platforma elektronike eTransport shihet si e ardhmja digjitale e këtij sektori, përmes fjalës së fundit të teknologjisë, sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugorsi. 

Projekti i nisur nga Drejtoria, në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit, do të krijojë një standard të ri të eksperiencës së udhëtimit me linjat e transportit ndërqytetës, bazuar në praktikat më të mira evropiane, vëren Drejtoria e Transportit.

Përmes platformës e-Albania, DPSHTRR do të ofrojë 8 shërbime të transportit ndërqytetës nëpërmjet aplikimit online dhe përpunimit të dokumentacionit në sistemin e brendshëm e-Transport, duke lehtësuar 242 subjekte të transportit ndërqytetës, duke digjitalizuar plotësisht sektorin, duke eliminuar kohë të vlefshme nëpërmjet gjenerimit të dokumentit me vulë elektronike dhe duke mundësuar përdorimin e të dhënave për ndërhyrje efektive në rrjet linjash e orare.

Lexo: Sisteme fotovoltaike në drejtoritë rajonale të Shërbimeve të Transportit Rrugor

Nga data 1 mars, 8 shërbime të reja online do të ofrohen në e-Albania për transportin ndërqytetës:

  1. Licencimi në linjat e transportit ndërqytetës.
  2. Kërkesë për shtim/ndryshim/heqje orari në linjat e transportit ndërqytetës.
  3. Certifikim mjeti në linjat e transportit ndërqytetës.
  4. Dublikatë Licence/Certifikate, për transportin ndërqytetës.
  5. Autorizim stacion qëndrimi për linjat e transportit ndërqytetës.
  6. Kërkesë për shtim/ndryshim/heqje stacioni në linjat e transportit ndërqytetës.
  7. Kërkesë për miratim linje të transportit ndërqytetës.
  8. Kërkesë për akses në e-Transport, si operator transporti ndërqytetës.

Digjitalizimi i procesit nëpërmjet krijimit të platformës elektronike e-Transport, aplikimi online në platformën e-Albania për 8 shërbime të transportit ndërqytetës sjell: rritjen e transparencës, eliminimin e subjektivizmit nëpërmjet proceseve të automatizuara të punës, komunikimin online për mangësitë e dokumentacionit, gjenerim të dokumentit me vulë elektronike dhe pamje të qartë mbi rregullsinë e operimit në të gjitha linjat e transportit ndërqytetas.

Video ilustruese në kanalin zyrtar të DPSHTRR në Youtube:

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0