7 mjete fantastike, mbi të gjitha falas të AI që duhet t'i dini - Business Magazine Albania

7 mjete fantastike, mbi të gjitha falas të AI që duhet t’i dini

7 mjete fantastike dhe mbi të gjitha falas të AI që duhet t'i dini

Bota e Inteligjencës Artificiale vazhdon të na magjepsë. Ne kemi mbledhur 7 mjete falas të inteligjencës artificiale (AI), shumica prej tyre të lehta për t’u përdorur dhe disa më të sofistikuara… si ndërtimi i modeleve ML. Ne u përpoqëm të jemi unikë dhe të shmangim shumë nga platformat e AI që do të gjeni në shumicën e postimeve të mjeteve më të mira të AI. Për më tepër, ne donim që ato të ishin falas për testim, pa paralajmërime si shtimi i numrit të kartës suaj të kreditit. Disa prej tyre ne i përdorim vetë , kështu që ishte e rëndësishme për ne t’i përfshinim ato pasi vlerësojmë vërtet atë që ata kanë për të ofruar.

GFP-GAN — Restaurimi i fotografive

GFP-GAN është një mjet i ri falas i AI që mund të rregullojë shumicën e fotove të vjetra menjëherë. GFP-GAN (Generative Facial Prior-Generative Adversarial Network) u zhvillua nga studiuesit e Tencent duke bashkuar informacionin nga dy modele të AI për të plotësuar detajet e munguara të një fotografie me detaje realiste në pak sekonda, duke ruajtur saktësinë dhe cilësinë e lartë.

Copy.ai – CopyWriterMe këtë, fjalë për fjalë thjesht duhet të “kopjoni”. Ky mjet shkrimi i bazuar në AI gjeneron përmbajtje unike që mund ta postoni në blogun tuaj, mediat sociale apo edhe për një video, thjesht duke ofruar një përshkrim të shkurtër të temës që dëshironi të krijoni. Copy.AI mund të jetë i dobishëm për krijuesit e përmbajtjes. Mjeti mund të ndihmojë një përdorues të shkruajë tituj në Instagram, postime në blog, përshkrime të produkteve, përmbajtje në Facebook, ide fillestare dhe shumë të tjera.

JADBio — AutoML

JADBio është një platformë miqësore për machine learning që nuk ka nevojë për ekspertizë në kodim, por është e pajisur me mjete të fuqishme për nxjerrjen e njohurive. Megjithëse është krijuar me qëllim për bioteknologjinë dhe multi-omics, në thelb mund të ngarkoni çdo lloj të dhënash të kuruara dhe t’i analizoni ato.

Lexo edhe: Akti i balancimit: Sa teknologji mund të përballojë njerëzimi?

DALL-E 2 — Image Creator

Supozojmë se i keni dëgjuar të gjitha “zhurmat” për këtë. DALL·E 2 nga Open AI është një sistem i AI që mund të krijojë imazhe realiste dhe art nga një përshkrim në gjuhën natyrore. Mund të krijojë imazhe dhe arte origjinale, realiste nga një përshkrim teksti. Mund të kombinojë koncepte, atribute dhe stile. Me të cilën ia vlen të luash, faqja e internetit ka disa shembuj për t’ju frymëzuar. Është plotësisht falas për t’u përdorur.

Notion.ai — CopyWriter

Notion po teston një veçori të re të quajtur Notion AI për të krijuar përmbajtje. E tëra çfarë ju duhet të bëni është t’i tregoni aplikacionit atë që dëshironi – një postim në blog, një kopje emaili rekrutimi, një listë me libra të shkëlqyeshëm biznesi për të lexuar – dhe aplikacioni në fakt krijon përmbajtjen para syve tuaj.

Lumen5 — Video Creator

Lumen5 është një platformë për krijimin e videove në internet me mjete që ju lejojnë të bëni video pa mundim në disa hapa. Ai përfshin modele të shkëlqyera dhe formate të ndryshme për platforma të ndryshme të mediave sociale. AI vjen kur ngarkoni një transkript; ai krijon të gjithë sekuencën e videos, duke përfshirë imazhet, duke përdorur transkriptin tuaj të importuar.

Lalal.ai — Editim Audio

Lalal përdor inteligjencën artificiale për të hequr vokalin dhe për të kryer ndarjen e burimit muzikor të shpejtë, të lehtë dhe të saktë. Ju mund të hiqni këngët vokale, instrumentale, bateri, bas, piano, kitarë elektrike, kitarë akustike dhe sintetizues pa humbje të cilësisë.

medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0