7 mënyrat për të përgatitur një 2016 të suksesshme


 

Fundi i vitit është një kohë e  mirë për të festuar dhe kaluar kohë me miqtë tuaj. Dhjetori është muaji ku ne mund të bëjmë një përmbledhje të vitit që do të lëmë pas dhe të hartojmë planin për vitin tjetër. Një Vit i Ri me pikësynime të qarta është më i lehtë për t’u filluar.Ja çfarë mund të bëni këto 2 javë të mbetura të vitit 2015, për të pasur një vit 2016 sa më produktiv : 

1. Rishiko arritjet dhe dështimet 

Çdo vit krijon mundësi për të mësuar. Uluni me një kalendar përpara dhe rikujtoni fitoret dhe gabimet tuaja. Më e rëndësishmja është të nxirrni mësimet e duhura nga çdo eksperiencë.

2. Pastroni ambjentin ku punoni dhe jetoni 

Është e veshtirë ta filloni vitin mes rrëmujës. Shpenzoni javën e fundit pas Krishtlindjeve duke sistemuar dokumentet, orenditë dhe ambjentin ku shpenzoni kohë qëndrimi. Një dhomë apo zyrë e rregullt do t’iu bëjë të ndiheni më të organizuar.

3. Zgjidhni problemet në punë 

N.q.s dëshironi një vit të mbarë, nuk duhet të lejoni që problemet e zyrës t’iu ulin produktivitetin tuaj. Bisedoni dhe qartësoni marrdhëniet  me personat që nuk ju lejojnë të ecni në trajektoren tuaj. Lini pas zënkat dhe punoni në shpirtin e bashkëpunimit.

4. Listoni 3 aftësi që doni të përmirësoni. 

Çdo njeri ka nevojë për t’u përmirësuar në aftësitë e tij. Rritja në jetën personale dhe profesionale ju ndihmon të ndiheni të përmbushur. Analizoni se çfarë ndryshimesh ju duhen për t’u bërë njeriu që kërkoni të jeni. Shkruajini në një bllok shënimesh apo në pasqyrë për të kujtuar qëllimet tuaja.

5. Planifikoni një objektiv parësor 

N.q.s doni të arrini diçka të rëndësishme në vitin 2016, çfarë do të ishte? Tani është koha të vendosni për qëllimin tuaj madhor dhe të bëni një plan për ta arritur.Listoni veprimet dhe burimet që iu duhen. Bëni një prezantim ngacmues dhe ngrini skuadrën tuaj të punës. Atëherë ju mund të festoni me siguri arritjet tuaja  fundvitin tjetër.

6. Hartoni një listë “Për t’u bërë për vitin 2016”

Të krijoni një plan  të Hënën e 4 janarit 2016 do t’iu lërë pas në kohë për të filluar një vit në rrugën e duhur. Shfrytëzoni pushimet tuaja për të menduar se si mund të jeni më produktivë vitin që vjen.

7. Shijoni ditët e mbetura të 2015 

Këto 2 javë do jenë të ngjeshura me përgatitje dhe planifikime , por të gjitha këto në dobi tuajën. Të përgatiteni për një të ardhme të ndritur është emocionuese dhe kërkon energji. Shijojeni vitin 2015 duke menduar për një Vit të Ri sa më  të gëzueshëm.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale