7 mënyra si të rrisim inteligjencën emocionale - Business Magazine Albania

7 mënyra si të rrisim inteligjencën emocionale


Inteligjenca emocionale përshkruhet si aftësia e një individi për të njohur emocionet, për të kuptuar efektet e tyre dhe për të përdorur këtë informacion si udhëzues të mendimeve dhe të sjelljes, duke ju ndihmuar kështu në marrjen e vendimeve më të mira dhe arritjen e qëllimeve më shpejt.

Më poshtë do t’ju japim një guidë se si të rrisni inteligjencën tuaj emocionale:

1. Reflektoni emocionet tuaja
Për shembull, mendoni se si do të përgjigjeshit në rast se do të lexonit një email që ju bën nervoz. Duke identifikuar emocionet tuaja dhe reagimet mund të mësoni të ndërtoni kontrollin.

2. Pyesni se si ju shikojnë të tjerët
Të tjerët na shikojnë ndryshe nga si e shikojmë ne veten. Pyesni një mik apo koleg të afërt se si silleni ju kur ata janë emocionalisht të dobët. Përgjigja do t’ju ndihmojë të ndërtoni një pamje më të qartë të vetes.

3. Tregohuni vëzhgues
Të “armatosur” me këtë njohuri, ju mund të jeni monitorues ndaj emocioneve aktuale. Vet-reflektimi dhe të menduarit se çfarë ndajnë të tjerët do t’ju ndihmojë të jeni më të fokusuar në atë çfarë ndjeni.

small-news-article-headline-image-tall-6-24-16-forked-7

4. Ndaloni një moment

Përpara se të reagoni, ndaloni një moment dhe mendohuni përpara se të veproni apo flisni, një aftësi kjo që fshihet nga stresi i shtuar. Praktikojeni këtë mënyrë përpara se t’i përgjigjeni një email-i të papritur apo para se të postoni komente në mediat sociale.

5. Fokusohuni mbi ndjenjat dhe jo ngjarjet
Te treguarit empatik do të thotë që po përpiqeni të shikoni situatën nga këndvështrimi i personit tjetër. Ndonjëherë nuk e kuptojmë pse njerëzit që na rrethojnë ndihen të parehatshëm, të nxehur apo dhe të lënduar.

6. Mos u ofendoni
Kritikat nuk janë kurrë të lehta për t’u pranuar. Por, kur merrni një të tillë, keni dy zgjidhje: ose të reagoni ose të mësoni. Mos lejoni që emocionet të ndikojnë negativisht tek ju, përdorini që të përmirësoheni.

7. Praktikohuni, praktikohuni dhe praktikohuni…
Si çdo aftësi tjetër, praktika iu bën perfekt. Sigurisht që është e pamundur të keni kontrollin perfekt mbi emocionet, por të praktikuarit me këto hapa do t’ju veshë me mburojën e fuqisë së emocioneve, përdorini që të funksionojë pro jush dhe jo kundër.

 

Burimi: monitor.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0