7 mënyra si të rrisim inteligjencën emocionale


Inteligjenca emocionale përshkruhet si aftësia e një individi për të njohur emocionet, për të kuptuar efektet e tyre dhe për të përdorur këtë informacion si udhëzues të mendimeve dhe të sjelljes, duke ju ndihmuar kështu në marrjen e vendimeve më të mira dhe arritjen e qëllimeve më shpejt.

Më poshtë do t’ju japim një guidë se si të rrisni inteligjencën tuaj emocionale:

1. Reflektoni emocionet tuaja
Për shembull, mendoni se si do të përgjigjeshit në rast se do të lexonit një email që ju bën nervoz. Duke identifikuar emocionet tuaja dhe reagimet mund të mësoni të ndërtoni kontrollin.

2. Pyesni se si ju shikojnë të tjerët
Të tjerët na shikojnë ndryshe nga si e shikojmë ne veten. Pyesni një mik apo koleg të afërt se si silleni ju kur ata janë emocionalisht të dobët. Përgjigja do t’ju ndihmojë të ndërtoni një pamje më të qartë të vetes.

3. Tregohuni vëzhgues
Të “armatosur” me këtë njohuri, ju mund të jeni monitorues ndaj emocioneve aktuale. Vet-reflektimi dhe të menduarit se çfarë ndajnë të tjerët do t’ju ndihmojë të jeni më të fokusuar në atë çfarë ndjeni.

small-news-article-headline-image-tall-6-24-16-forked-7

4. Ndaloni një moment

Përpara se të reagoni, ndaloni një moment dhe mendohuni përpara se të veproni apo flisni, një aftësi kjo që fshihet nga stresi i shtuar. Praktikojeni këtë mënyrë përpara se t’i përgjigjeni një email-i të papritur apo para se të postoni komente në mediat sociale.

5. Fokusohuni mbi ndjenjat dhe jo ngjarjet
Te treguarit empatik do të thotë që po përpiqeni të shikoni situatën nga këndvështrimi i personit tjetër. Ndonjëherë nuk e kuptojmë pse njerëzit që na rrethojnë ndihen të parehatshëm, të nxehur apo dhe të lënduar.

6. Mos u ofendoni
Kritikat nuk janë kurrë të lehta për t’u pranuar. Por, kur merrni një të tillë, keni dy zgjidhje: ose të reagoni ose të mësoni. Mos lejoni që emocionet të ndikojnë negativisht tek ju, përdorini që të përmirësoheni.

7. Praktikohuni, praktikohuni dhe praktikohuni…
Si çdo aftësi tjetër, praktika iu bën perfekt. Sigurisht që është e pamundur të keni kontrollin perfekt mbi emocionet, por të praktikuarit me këto hapa do t’ju veshë me mburojën e fuqisë së emocioneve, përdorini që të funksionojë pro jush dhe jo kundër.

 

Burimi: monitor.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale