7 hapa për të riparuar një partneritet të dëmtuar biznesi - Business Magazine Albania

7 hapa për të riparuar një partneritet të dëmtuar biznesi

7 hapa për të riparuar një partneritet të dëmtuar biznesi

Shumë njerëz e dinë nga përvoja e dhimbshme personale se partneritetet e biznesit, sado premtuese që mund të fillojnë, mund të vijnë në një vend konflikti dhe madje edhe të ashpër. Në fakt, rreth 50 deri në 80% e partneriteteve dështojnë në vitet e para. Nëse partneriteti juaj i biznesit është bërë i vështirë, ju sugjerojmë të ndërmerrni në konsideratë 7 hapa, si më poshtë:

Shumë partnerë nuk arrijnë t’i trajtojnë këto probleme në mënyrë konstruktive. Për shkak të shmangies së thjeshtë të konfliktit të vjetër ose për shkak të shpresës që problemet do të largohen, ose edhe që përgatiten të shkojnë në betejë. Secili prej këtyre ekstremeve ka rrezik të konsiderueshëm dhe mund t’i përkeqësojë gjërat.

Fillo tani
Nëse po e lexoni këtë, ndoshta jeni në një partneritet biznesi që po bëhet i vështirë, ose shumë më keq. Kudo që të jeni, mos e vononi procesin e adresimit të këtyre çështjeve. Ata vetëm do të vështirësohen. Ndërsa koha më e mirë për të adresuar këto sfida mund të ketë qenë në të kaluarën, koha e dytë më e mirë është tani. Është thelbësore që çështjet të vendosen në tryezë në mënyrë që ato të diskutohen dhe të zgjidhen në mënyrë ideale. Mos i lini të acarohen më shumë.

Merr ndihmë
Kur partneriteti i biznesit është në telashe, është një rrezik i madh që partnerët të fillojnë të mërziten me narrativat për partnerët e tjerë. Një mentor, konsulent, trajner, apo edhe një ndërmjetës objektiv dhe i besueshëm reciprokisht, mund të ndihmojë shumë. Sjellja e një pale të tretë të painteresuar mund të ndihmojë në krijimin e sigurisë në bisedë, në mënyrë që “ngarkesa” që secili partner të ndiejë,  të jetë më e neutralizuar dhe të pakësojë modelet shkatërruese (p.sh., shaka ose sarkazëm, fryrje etj.). Një palë e tretë mund të ndihmojë gjithashtu në de-personalizimin e çështjeve që duhen trajtuar. Kjo palë e tretë, natyrisht, duhet të ketë besimin e përbashkët të të gjithë ortakëve dhe të jetë përgjegjës para partneritetit, jo vetëm ndaj një ose disa ortakëve.

Flisni drejtpërdrejt
Nëse nuk ka kërcënim për çështje gjyqësore, komunikimi i drejtpërdrejtë është kritik. Email-i, teksti ose komunikimi tjetër elektronik është jashtëzakonisht i vakët: emocionet dhe kuptimi më i thellë humbasin dhe rreziku i keqinterpretimit dhe përshkallëzimit rritet. Një bisedë e drejtpërdrejtë mund të jetë gjëja e fundit që dëshironi, por është një formë komunikimi më e përgjegjshme, e ndërsjellë, e respektueshme dhe konstruktive.

Sqaroni qëllimet
Kur emocionet janë të nxehta, qartësia mendore është një viktimë. Mund të jetë e sinqertë, qetësuese dhe sqaruese për të ndarë atë që secili person dëshiron vërtet. Mund të jetë “ta kthejmë partneritetin tonë në kohën kur ishte argëtuese” ose “të përmirësojmë marrëdhënien tonë për ta rikthyer biznesin në rrugën e duhur” ose “të mbajmë njëri-tjetrin përgjegjës për të bërë atë që themi se do të bëjmë”. Madje mund të jetë “të gjesh një mënyrë për të shpërbërë partneritetin shpejt dhe me dhimbje minimale”. Cilido qoftë qëllimi, ai duhet të jetë i përbashkët, i dobishëm reciprok dhe një ftesë për të tjerët.

Lexo edhe:A e ka humbur rrugën biznesi juaj? Përdorni këto 3 këshilla inteligjente për t’u shkallëzuar në mënyrë strategjike

Dëgjoni njëri-tjetrin
Nëse jeni të çmendur, partneri(ët) juaj ndoshta është (janë) gjithashtu. Të gjithë kanë nevojë për mundësinë për të treguar historinë e tyre dhe për t’u dëgjuar. Është e rëndësishme që në fillim të bëni një angazhim për t’u fokusuar në ngjarjet dhe përvojën e secilit person dhe të mos bëni akuza ose supozime. Marrëveshjet e tjera të sjelljes mund të jenë të dobishme, si angazhimi për të mos ndërprerë ose bërtitur, dhe për të qëndruar në bisedë, edhe kur bëhet e vështirë.

Identifikoni çështjet kryesore thelbësore
Mes emocioneve pa dyshim të larta, është e rëndësishme të izoloni çështjet më të rëndësishme dhe thelbësore që shkaktojnë probleme. E thënë ndryshe: Cilat janë çështjet kyçe që, nëse zgjidhen, do të adresonin të paktën 80% të sfidave të partneritetit tuaj? Ju dhe partnerët tuaj duhet të identifikoni dhe adresoni në mënyrë strategjike pikat e nxehta më serioze për të zbutur dëmet në biznes, dhe ndoshta në marrëdhënien tuaj.

Jini të dhembshur
Kjo do të thotë dhembshuri për veten dhe partnerët tuaj. Edhe nëse ndjeni zemërim të vërtetë, zhgënjim dhe mosbesim ndaj partnerit(ëve), ndoshta edhe ata po vuajnë, jo vetëm nga stresi i situatës, por edhe nga shkaqet themelore të çfarëdolloj sjelljeje të keqe që ata (ose ju). , ose të dy) mund të keni ekspozuar. Në fund të fundit, ne të gjithë jemi qenie njerëzore të gabueshme që kemi të drejtë të ndiejmë gamën e plotë të emocioneve natyrore.

Fjalët tona të fundit janë këto: Nëse po jetoni një kohë sfiduese në një partneritet biznesi, na vjen keq. Ne e kuptojmë se sa e vështirë dhe e dhimbshme mund të jetë. Asnjë partneritet afatgjatë , personal apo profesional nuk është pa sfida.

Ne e dimë gjithashtu se si vendosja e çështjeve kyçe në tryezë në kohën e duhur dhe bisedat e hapura, të drejtpërdrejta dhe të respektueshme mund të reduktojnë zhgënjimet dhe të lehtësojnë ndryshimet e nevojshme. Në skenarin më të mirë, ky dialog dhe mjetet e mësipërme mund të ndërtojnë marrëdhënien dhe besimin tuaj të përbashkët në aftësinë tuaj si partnerë për të trajtuar konfliktin në mënyrë konstruktive dhe për t’i përmirësuar gjërat.

hbr

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0