5 aplikacionet që do t’ju bëjnë të ndiheni personi më i zgjuar në dhomë


Takimet dhe darkat me klientë zgjasin dhe vdesin nga aftësia juaj për të qenë të mençur, të informuar për thuajse çdo gjë që ndodh. Ju nuk mund të parashikoni se çfarë do të nxis bisedën me një klient, kështu që është mirë të informoheni për gjithçka nga kush e fitoi ndeshjen mbrëmë në skandalin e momentit për të cilën të gjithë po flasin. Fatmirësisht, ne kemi renditur disa nga aplikacionet më të mira për ju.

theSkimm 

Nëse e keni të vështirë të kuptoni çfarë po ndodh në jetën politike dhe atë kulturore, theSkimm është aplikacioni i dhur për ju. Në vend të raportimit të lajmeve, shkrimtarët kontekstualizojnë lajmet dhe ofrojnë pika të rëndësishme që mund të përdoren si tema interesnate bisedash. Aplikacioni integrohet gjithashtu me kalendarin tuaj për t’u siguruar që të dini çfarë po ndodh aty ku jeni në politikë, sport dhe argëtim.

NPR One 

Një radio me reputacion për gazetarinë më të mirë, NPR e bën një përvojë më të lehtë dëgjimin e podkasteve. Aplikacioni tërheq gjithashtu përmbajtje nga ofruesit e tjerë, duke e bërë atë edhe më të veçantë.

Instaread

Nëse po filloni të ndiheni fajtorë, sepse nuk keni lexuar librin më të fundit që të gjithë po flasin, Instaread është këtu për të të ndihmuar. Me përmbledhje audio dhe tekstesh që ju japin një pasqyrë të mirë në pikat kryesore të një libri, ju do të tingëlloni si një ekspert në asnjë kohë.

BuzzVideo 

Videot virale, meme dhe gifs mund të jenë ndër temat më të sigurta për t’u shpërndarë me klientët. Në fund të fundit, kush mund t’i rezistojë një mace të zemëruar apo një skene qesharake në një dasmë. Ky aplikacion ju lejon të përshtasni profilin tuaj për t’u përqëndruar në atë që doni të shihni.

TED

Dëshironi të dini se për çfarë po flasin njerëzit e sukesshëm? Aplikacioni TED siguron 2000 video që paraqesin njerëzit më të angazhuar që po e formësojnë botën tonë. Mësoni rreth përparimeve mjekësore, muzikës dhe shumë më tepër, dhe bëhuni personi më interesant në dhomë me të gjitha njohuritë që mund të merrni.

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale