4 këshilla për një punë komode në zyrë - Business Magazine Albania

4 këshilla për një punë komode në zyrë


Është e rëndësishme të ndihesh rehat në zyrën tënde në mënyrë që të rrisësh efiçiencën dhe të mbrosh shëndetin. Ka shumë hapa të vegjël që mund të ndërmerrni për të krijuar një mjedis më të mirë pune për veten tuaj. Ju mund të filloni duke implementuar këshillat e mëposhtme ergonomike për të përmirësuar ditën tuaj të punës, për t’u kujdesur për veten dhe të zvogëloni dëmtimet që lidhen me punën.

1. Zgjidh një karrige të madhe dhe përshtate në mënyrën e duhur

Ti mundësisht shpenzon gjysmën e kohës në zyrën tënde në tavolinën e punës. Prandaj që zgjidh një karrige që do të mbështesë shpinën tënde. Sigurohu që karrigia është e rregullueshme sipas gjatësisë tënde, kështuqë mund të arrish këmbët mbi tokë. Mund të përdorësh gjithashtu edhe një jastëk për të mbështetur kurrizin. Nëse nuk je i/e lumtur me karrigen tënde aktuale në punë, kërkoja menaxherit nëse mund të zëvendësohet me një më të re. Mos harro se kjo do të reduktojë dhimbjen e shpinës dhe si rezultat do të përmirësojë produktivitetin tënd. Nëse nuk merr dot aprovimin, merr në konsideratë ta porosisësh një të tillë nga ana jote.

2. Vendose siç duhet monitorin

Monitori i kompjuterit duhet të jetë drejtëpërdrejtë në nivelin e shikimit të syrit. Përpiqu të rrisësh nivelin e monitorit duke vendosur një mbajtëse ose disa libra të trashë nën të. Nëse monitori i kompjuterit tënd është nën nivelin e shikimit tënd, do të të duhet të përkulësh qafën dhe shpatullat, gjë që në të ardhmen mund të të shkaktojë dhimbje qafe dhe të shpatullave. Nga ana tjetër, nëse monitori është mbi nivelin e shikimit, të duhet të shikosh nga lart në mënyrë konstante dhe kjo të vë më presion të panevojshëm mbi qafë.

3. Rregullo ndriçimin

Një zyrë duhet të ketë shumë dritare për të mundësuar dritën natyrale të diellit. Nëse nuk mund të kesh dritë natyrale në zyrën tënde, të paktën përdor një dritë më të butë pasi është shumë herë më mirë se ndriçimi fluoroshent. Llampa duhet vendosur mbi kokë. Përveç kësaj llampa mund të përdoret edhe për ditë më të errëta në zyrë.

4. Redukto tendosjen e shikimit duke bërë pushim

Nëse duhet të punosh në kompjuter më shumë se 3-4 orë në ditë, duhet të jesh i/e kujdesshëm(shme) për mbrojtjen e syve. Përpiqu të pulitësh sytë shpesh dhe të largosh shikimin nga monitori çdo 30 minuta. Nëse është e mundur, ngrihu dhe merr një kafe, bashkëbisedo me ndonjë koleg dhe lehtëso pozicionin e trupit. Nëse je shumë i zënë, të paktën shiko diku tjetër për një minimum prej 20 sekondash.

 

/Shkruar nga Ceren Cubukcu, Publikuar nga Entrepreneur.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0