3 Kurse për të fituar para nëpërmjet punës dytësore (side hustle)

3 Kurse për të fituar para nëpërmjet punës dytësore (side hustle)


Të fitosh para duke u marrë me një punë dytësore (side hustle) është jashtëzakonisht e vlefshme për të arritur pavarësinë dhe lumturinë financiare. Dhe më e mira e kësaj është që secili mund të ketë sukses.

Julie nga Fire Drill Podcast dhe Kody nga Fi Show Podcast krijuan disa kurse të dobishme për side hustle:

Krijimi i një Blogu – Potenciali më i lartë i të ardhurave, por rritja është e ngadaltë. Ju nuk mund të filloni të fitoni menjëherë para përmes blogu, por me kalimin e kohës mund të gjeneroni qindra e mijëra në muaj. Julie & Cody shpjeguan krejtësisht metodat e përfitimit të të ardhurave nëpërmjet side hustle (me screenshots dhe video tutoriale).

Shkarkimet Etsy Digital – Rritja në këtë side hustle është më pasive. Shkarkimet digjitale Etsy ose “printables” janë bërë shumë të popullarizuara. Blerësit blejnë artikuj digjitalë, si etiketa dhe paketime për dhurata, thënie që ngjiten në mur etj. Si shitës, ju shqetësoheni vetëm për të bërë shtypjen dhe ngarkimin e produkteve tek Etsy. Nëse nuk jeni krijues, mos u shqetësoni. Kursi ju jep mbi 55 ide dhe udhëzime të ndryshme të dizajnit për të filluar.

Freelancing – Rritja më e shpejtë. Nëse doni të bëni para më shpejtë ( kush nuk do), freelancing është zgjidhja e duhur. Përmes platformave të tilla si Fiverr dhe Upwork, ju mund të paguheni për shërbime të tilla si shkrimi i pavarur, redaktimi i audiove, dizajni grafik dhe shumë të tjera. Sapo t’i zhvilloni aftësitë tuaja, mund të fitoni para sipas dëshirës. Kursi ofron këshilla për tre nga këto aftësi në thellësi dhe ju udhëzon të gjeni klientin tuaj të parë. Tani disa sipërmarrës të rinj kanë krijuar një platformë posaqërisht për freelancerët, të quajtur iLance.al, ku mund të bësh një profil dhe të gjesh klientë. Për më shumë lexoni artikullin tonë për këtë platformë:

Ilance.al, platforma e parë online për freelancerët në Shqipëri

Hallmark Cards (kompania më e madhe e kartolinave që përdoren për festa, ditëlindje, dekorime shtëpiake etj, fiton 4 miliardë dollarë në vit. Jam i sigurtë se edhe në Kosovë e Shqipëri ekziston mundësia për të bërë para nëpërmjet këtij shërbimi dhe profesioneve të tjera që i përmenda më lart.

Kursi i tyre mbyllet nesër, 30 qershor në mesnatë.

FinancialPanther

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0