25 vendet më të zgjuara në botë - Business Magazine Albania

25 vendet më të zgjuara në botë

Kolektivisht, ne njerëzit jemi mjaft të zgjuar. Gjatë kohës sonë të shkurtër në këtë planet ne kemi ndarë atomin, kemi udhëtuar në hapësirë, kemi ndërtuar diferencën me rrëshqitje të kufizuar dhe kemi shpikur një çadër për qentë. Gjëra të zgjuara.

Por (shumica) e këtyre shpikjeve, zbulimeve dhe hapave të mëdhenj përpara janë përpjekje kolektive. Cilët njerëz kanë kontribuar më shumë në përparimin tonë si specie? Kjo shtron pyetjen cili është kombi më i zgjuar në botë? Studimi i fundit përcakton sasinë e inteligjencës për të përfshirë numrin e Çmimeve Nobel që secili komb ka fituar për të përfaqësuar inteligjencën historike, IQ mesataren aktuale dhe ‘arritjet e arsimit’ për të përfaqësuar inteligjencën e mundshme të gjeneratës tjetër.

Azia dhe Evropa dominojnë listën, me Japoninë që zë vendin e parë në sajë të pozicionimit të saj të lartë në të tre metrikat, ku ajo doli e pesta në renditjen e provimit të shkollës dhe e gjashta në përgjithësi si në çmimet Nobel ashtu edhe në nivelin e IQ. SHBA vjen në vendin e katërt, megjithëse renditja e saj është dominante në kategorinë Nobel, me 368 çmime. Sidoqoftë, në koeficientin e inteligjencës IQ, SHBA vjen e 28-ta

Dhe ndërsa Evropa ka pesë kombe në lista – Zvicra në të dytin, Hollanda në të pestën, Rusia në të gjashtin, Belgjika në të shtatën dhe Britania e Madhe në të tetën – është Azia që tregon se do jetë e ardhmja. Vjen në vendin e 25-të në renditje Singapori – pozicioni i tij anon shumë nga renditja e ulët në vendin e 73-të për çmimet Nobel por renditet i pari si në nivelin aktual të inteligjencës ashtu edhe në nivelin e arsimit.

Çmimi Nobel

25 vendet e para nga Çmimi Nobel, nuk është për t’u habitur, dominohen nga bota Perëndimore. Mos prisni që kjo të mbetet e njëjtë gjatë viteve të ardhshme, megjithëse marshimi i paepur i inteligjencës së Azisë me të drejtë fiton gjithnjë e më shumë çmime.

IQ

Ju do të duhet të lëvizni deri në vendin e 7 për të dalë nga Azia në këtë listë, me Finlandën vendin e parë perëndimor. Ndërsa SHBA nuk renditet as në 25 vendet e para për IQ kombëtar, është mbase e habitshme të shohësh Mongolinë që hyn në vendin e 12-të me një mesatare të IQ në 100.

Arritjet e shkollës

Asnjë befasi e madhe duke pasur parasysh renditjen e IQ, por Azia merr pesë vendet e para për nxënësit që arrijnë një rezultat të përparuar në shkollë. Rusia merr medaljen më të mirë të pjesës tjetër në vendin e gjashtë ndërsa SHBA hyn në vendin e 13-të. Mbretëria e Bashkuar nuk shihet askund, por nëse ka një surprizë në listë, ka shumë të ngjarë të jetë Kazakistani në të nëntin.

FORBES

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0