25 amerikanët më të pasur paguan pak ose asgjë si taksa federale të të ardhurave nga 2014 - 2018 - Business Magazine Albania

25 amerikanët më të pasur paguan pak ose asgjë si taksa federale të të ardhurave nga 2014 – 2018

amerikanët më të pasur

Grupi i njerëzve më të pasur në SH.B.A. ka arritur të krijojë një normë të tyre tatimore. Miliarderë si Jeff Bezos dhe Elon Musk madje kanë arritur të mos paguajnë asgjë në taksat federale të të ardhurave për vite të caktuara tatimore.

Nga 2014 në 2018, 25 amerikanët më të pasur rritën vlerën e tyre kolektive me $401 miliardë, por paguan vetëm 3.4% të të ardhurave si taksa federale, sipas raportit të ProPublica, i cili analizon dokumentet nga Shërbimi i Brendshëm i të Ardhurave. Kjo është 6.6% më e ulët se kllapa më e ulët e taksave e përshkruar nga qeveria.

Shumë prej tyre arritën të shmangin pagimin me norma më të larta duke shfrytëzuar boshllëqet në kodin e taksave. Aktualisht në SH.B.A., të ardhurat e punës tatohen më shumë sesa kapitali dhe të ardhurat e biznesi – fitimet tatohen kur kërkohet kthimi i taksave të një individi.

Në vitin 2007, Jeff Bezos nuk pagoi asnjë taksë federale mbi të ardhurat, pavarësisht dyfishimit të çmimit të aksioneve të Amazon në të njëjtin vit. Në vitin 2011, Bezos nuk pagoi asgjë përsëri dhe në vend të kësaj, atij iu dha një kredi tatimore prej $ 4,000 për fëmijët e tij. Në vitin 2018, Elon Musk gjithashtu pagoi $0.

Propublica

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0