20 Vjeçarja tregon se si i fitoi 23 mijë dollarë nga një video e vetme në Youtube


Bëhet fjalë për një vajzë për të cilën deri më tani, Youtube kishte qenë vetëm një hobi.

Por, më pas gjithçka ndryshoi kur algoritmi i Youtube “rekomandoi” një video që ajo postoi në tetor të vitit 2018, e cila u bë virale dhe mori 4 milionë shikime.

Kështu, siç ka rrëfyer ajo, pagesa e një çeku prej Google tregonte shumën 29.300 dollarë, të fituar tërësisht nga reklamat e vendosura në videot e saj.

Tani Kulani është një YouTuber me kohë të plotë pasi ka 675,000 abonentë në YouTube dhe video të shumta me miliona shikime.

Pasi videoja e parë e saj u bë virale, ajo postoi një tjetër në dhjetor, e cila tani ka pothuajse 4 milionë shikime dhe është video e saj e dytë më e shikuar.

Nga kjo videp, ndjekësit e saj u rritën me një ritëm të shpejtë, nga 100,000 “abonentë” në fund të tetorit 2018, në 400,000 deri në fund të janarit.

Sipas saj, për një krijues, është e rëndësishme që të publikojë video tërheqëse në mënyrë të vazhdueshme.

Në rastin e Kulani, videot e saj përqendrohen në argëtim me të dashurin e saj.

Lexoni gjithashtu:

https://businessmag.al/nje-influencer-shpjegon-se-si-i-ka-fituar-50000-dollare-nga-video-ja-e-tij-ne-youtube/

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale