20 qytetet e bukura Europiane me pothuajse asnjë turist. Mes tyre edhe Prishtina

20 qytetet e bukura Europiane me pothuajse asnjë turist. Mes tyre edhe Prishtina


Europa njihet si një vend me atraksione të shumta, të cilat tërheqin turistë nga e gjithë bota. Përveç atyre që tërheqin vëmendjen e turistëve, ka edhe nga ato qytete të cilat janë atraksione turistike, por pa turistë.

Ja cilat janë qytetet e bukura Europiane të cilat janë pothuajse pa turistë.

Orange, Francë

Ndërsa Avignon tërheq mijëra turistë në sajë të festivalit të saj të verës, qyteti Orange është lënë pothuajse pas dore plotësisht. Qyteti ka një qendër, e cila njihet ndryshe si teatri i shquar romak, i cili daton i ndërtuar shumë herët. Ndërkohë Muzeu Portokalli, i vendosur në një rezidencë të bukur të shekullit të 17-të, është gjithashtu i vlefshëm për një vizitë.

Norwich, Angli

Thuhet se Norwich ka një pijetore për çdo ditë të vitit dhe një kishë për çdo të diel. Ky qytet më i rëndësishëmi i qyteteve angleze. Ai njihet ndryshe si shtëpia e disa prej arkitekturave më mahnitëse mesjetare në Angli. Katedralja e Norwich dhe rrugët e Kolegatit dhe Elm Hill, janë shtëpitë më piktoreske dhe shekullore. Ky qytet ka gjithashtu pijetoren Adam dhe Eva, e cila njihet si pijetorja më e vjetër që daton në 1249.

Aarhus, Danimarkë

Kopenhaga, qyteti madhështor i Danimkarës, e ka lënë pas si nën hije këtë qytet të mrekullueshëm. Aarhus është alternativa e përkryer për një fundjavë të gjatë daneze në sajë të plazheve të bukura të tij.  Salla e verës dhe ushqimit e ARoS është një nga vendet më të mira në qytet për të provuar kuzhinën nordike me një buxhet mesatar.

Antwerp, Belgjikë

“Katedralja e Zonjës”  është e mbrojtur nga UNESCO dominon horizontin e Antwerpit.  Ka edhe muzeun Red Star Line, i vendosur në portet e vjetra të Antwerp, i cili zbulon të kaluarën e qytetit si një qendër për migrimin në Shtetet e Bashkuara në fund të shekullit të 19-të dhe fillim të shekullit të 20-të.

Hagë, Holandë

Haga shërben si një alternativë e mrekullueshme dhe me kosto të ulët për ata, që ende janë të prirur për një pushim holandez. Qyteti mburret me disa prej arkitekturave më të mira të Holandës. Është gjithashtu vetëm 15 minuta larg nga vendpushimi i mrekullueshëm i plazhit në Sheveningen.

Sarajevë, Bosnje

Sarajeva është një qytet i rilindur i mbushur me kulturë dhe histori. Në zemër të saj është Baščaršija, lagja e vjetër e tregut, e cila njihet për xhaminë interesante të Gazi Husrev-beg. Vizitorët mund të mësojnë rreth rrethimit katërvjeçar të Sarajevës, gjatë luftës civile të viteve nëntëdhjetë në Tunelin e Shpresës dhe Muzeun e Fëmijërisë së Luftës. Pista e çliruar nga Lojërat Olimpike Dimërore 1984 është gjithashtu një pikëpamje e pashmangshme . Hoteli aty pranë Pino Nature ofron pamje të mrekullueshme dhe ushqim boshnjak të klasit të parë.

Prishtina, Kosovë

Kryeqyteti i Kosovës nuk është zakonisht në krye të listës të shumë dëshirave të turistëve, por kjo nuk është arsye për të mos vizituar këtë qytet interesant. Muzeu etnografik i shkëlqyeshëm Emin Gjiku vlen pët t’u eksploruar. Biblioteka unike e Universitetit të Prishtinës do të magjepsë arkitektët, ndërsa ata që dëshirojnë të qetësohen, mund të gjejnë ngushëllim në pishinën e madhe të vendosur në Parkun e Gërmisë, që gjendet në veri të qytetit.

 Malmo, Suedi

Moderna Museet Malmo është një nga galeritë më të mira të artit bashkëkohor në Evropë, ndërsa gjigantët e kulturës do të gjejnë ndihmë në Kështjellën e Malmöhus, në shtëpitë muze që ndodhen në zonë. Skena ushqimore e qytetit rivalizon kryeqytetin e afërt danez. Ndërkohë plazhi Ribersborg, i vendosur vetëm një shëtitje të shkurtër nga qendra e qytetit, është një strehë e mrekullueshme për nxehtësinë e lartë të verës.

Aberdeen, Skoci

Arkitektura e mahnitshme e qytetit ka shkaktuar pseudonimin “Granite City”, me ndërtesa interesante në çdo hap. Galeria kryesore e artit të Aberdeen-it do të rihapet në fund të shtatorit 2019, ndërsa ata që dëshirojnë të provojnë kulturën lokale, mund të shkojnë në afërsi të Speyside-it për një turne.

Bern, Zvicër

Ndërkohë që udhëtarët thjesht kalojnë nëpër kryeqytetin zviceran, gjatë rrugës për pushime verore ose udhëtim dimëror të skijimit në Zyrih ose Gjenevë, Berni është padyshim i denjë për disa ditë shtesë të udhëtimit tuaj. Kur bën vapë, vendasit pushojnë në lumen Aare për një freskim. Muzeu i Arteve të Bukura përmban veprat e Picasso dhe Klee, ndërsa udhëtarët mund të kalojnë në majë të Gurtenit, malit që mbikëqyr qytetin e vjetër.

Wroclaw, Poloni

Pak qytete të vogla në Evropë kanë një grusht kulturor si Wroclaw. Ky qytet perëndimor polak, në brigjet e lumit Oder, shërbeu si Kryeqyteti Europian i Kulturës në 2016 dhe ka mjaft atraksione për arti, arkitekturë. Vendasit janë fanatikë të historisë. Asnjë vizitë nuk është e plotë pa kaluar një ditë për të eksploruar Qytetin e Vjetër Gothic.

Tbilisi, Gjeorgji

Kryeqyteti i Gjeorgjisë, i cili aktualisht është i pozicionuar në mes të Azisë dhe Evropës, nxjerr emrin e tij nga burimet e nxehta që flluskojnë nën sipërfaqen e saj. Banjot e saj me ujëra termike janë si një magnet për vizitorët.  Tbilisi e vesh historinë multietnike me krenari, Kisha e famshme Metekhi, e cila daton në shekullin e 13-të, ulet pranë Kështjellës Narikala, e ndërtuar nga persët pushtues në shekullin e katërt. Ndërkohë, rrugët e rrëmujshme dhe dyqanet e vogla të qytetit të vjetër, janë duhurat për të kaluar disa orë të këndëshme.

Minsk, Bjellorusi

Pasi u shkatërrua pothuajse gjatë Luftës së Dytë Botërore, kryeqyteti i Bjellorusisë u bë tokë pjellore për rizhvillimin sovjetik. Sot, ndërtesat e qytetit ofrojnë një paraqitje interesante në një epokë të vjetër të ndërtesave brutaliste. Udhëtarët mund të enden rreth Sheshit të Pavarësisë prej shtatë hektarësh, para se të arrijnë në Muzeun e Luftës së Madhe Patriotike, e cila tregon se si Bjellorusia mposhti okupimin nazist. Skena e xhamit të Minskit është legjendare.

Yerevan, Armenia

Pozicioni i kryeqytetit Armen në vendet e largëta lindore të Europës, do të thotë se është harruar lehtë nga ata që janë në gjurmët turistike. Por me një histori që kthehet më shumë se 2.800 vjet, ekziston një ndjenjë e dukshme e së kaluarës, pa turmat e shpatullave në shpatull të pikave të nxehta turistike. Zona e saj në qendër të qytetit është një përzierje e ndërtesave të Beaux Arts dhe blloqeve të epokës sovjetike. Vizitorët mund të vizitojnë Kishën Apostolike interesante dhe të mësojnë rreth historisë së qytetit në Erebuni Muzeu Historik & Arkeologjik-Rezervë, një vend që daton në 782 pes.

Cluj-Napoca, Rumani

Qyteti i dytë më i madh i Rumanisë shihet shpesh si një ndalesë, për udhëtarët që kërkojnë aventura në natyrë në malet Apuseni, ose ata që dëshirojnë të shohin pamjet historike të Transilvanisë. Por kisha e madhe gotike e Shën Michael dhe Fabrica de Pensule, janë dy atraksione që të bëjnë të qëndrosh më gjatë. Cluj-Napoca ka të gjitha zbukurimet e destinacionit ideal të pushimeve.

Debrecen, Hungari

Debrecen është një mundësi e shkëlqyer për ata që kërkojnë të eksplorojnë Hungarinë. Kossuth tér, sheshi kryesor, është shtëpia e Kishës madhështore Kalviniste dhe Grand Hotel Aranybika. Qyteti i Vjetër i shpërblen ata që dëshirojnë të shijojnë një kafe të shkëlqyer. Mbani një sy për hotele të vogla spa, me një shans për t’u zhytur në ujërat termale para se të shkoni në Plains Madh.

Ankara Turqi

Kur është fjala për pushimet e qytetit, Stambolli tenton të marrë të gjitha përgëzimet. Por kryeqyteti, Ankaraja është shumë më tepër se një ndalesë në rrugën drejt Kapadokisë dhe bukurive të tjera të Anadollit. Anitkabiri, mauzoleumi i themeluesit të Turqisë, Ataturk, është një pikë e qartë e fillimit, së bashku me Muzeun e Luftës së Pavarësisë. Xhamitë Kocatepe dhe Hacı Bayram janë gjithashtu atraksione kryesore, ndërsa kafenetë e Kızılay janë stacionet ​​ideale për të rrëmbyer disa çaste të bukura.

Plovdiv, Bulgaria

Plovdivi është qyteti më i gjatë i banuar në Europë. Si rezultat, është i mbushur me një ndjenjë të pashmangshme të historisë, veçanërisht në Qytetin e Vjetër të gjallë. Një tjetër atraksion janë rrënojat trakane të Eumolpias, të vendosura vetëm jashtë qytetit dhe që datojnë 5.000 vjet.

Trondheim, Norvegji

Trondheim është qyteti i tretë më i madh i Norvegjisë. Megjithatë, me më pak se 200,000 banorë, është i lehtë për t’u eksploruar. Katedralja e famshme gotike ndoshta është pamja më e njohur e saj, por peisathet përgjatë ujit dhe rreth portit të saj të gjallë, janë po aq mbresëlënëse.

Torino, Itali

Betejat e Venedikut me numra turistikë janë dokumentuar mirë, por Torino nuk bën ende pjesë në destinacionin e preferuar të turistëve.  Udhëtarët thjesht mund të pinë një kafe në trotuar, të kënaqen duke shijuar kuzhinën vendase dhe të shijojnë bukuritë natyrore të zonës.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0