18,7 mld leke me shume ne buxhet - Business Magazine Albania

18,7 mld leke me shume ne buxhet


Qeveria raportoi se te ardhurat ne buxhetin e shtetit u rriten ne gjysmen e pare te vitit me 18,7 miliarde leke me shume se e njejta periudhe e vitit te kaluar.

Sipas shifrave, te bera publike nga Ministria e Financave, per periudhen Janar-Qershor te ardhurat totale nga taksat dhe burimet e tjera financiare ishin 175,2 miliarde leke, nga 156,6 miliarde te mbledhura nje vit me pare.

Te dhenat tregojne se rritja prej 11,8 perqind ka ardhur kryesisht nga tatimi mbi vleren e shtuar, por edhe ai mbi fitimin. Sipas shifrave, vetem nga TVSH jane arketuar rreth 10,4 miliarde leke me shume.

Por, ndonese ne krahun e te ardhurave buxheti po ecen sipas planit fillestar, ne anen tjeter, ate te shpenzimeve, shifrat tregojne nje situate problematike, veçanerisht me investimet. Per gjashte muajt e pare, investime ne pune publike ishin 6 miliarde leke me te ulta se plani, ndersa krahasuar me nje vit me pare, ato kane rene me dy here.

Kjo renie e forte eshte shnderruar ne shqetesim edhe per Fondin Monetar Nderkombetar. Ne raportin e fundit mbi Shqiperine, FMN i terheq vemendjen qeverise, te ekzekutoje investimet sipas planit te percaktuar, pasi me ritmin aktual ato mund te frenojne rritjen ekonomike.

Ne total per 2014-n, qeveria ka parashikuar te investoje 67 miliarde leke, thuajse ne te njejtin nivel sa viti i kaluar. Por, kete vit, pjesa me e madhe e tyre eshte parashikuar te financohet me burime te huaja, te cilat marrin me shume kohe per t’u realizuar, per shkak te procedurave burokratike te donatoreve ne levrimin e kredive.

Sipas autoriteteve, ky ka qene dhe nje nga arsyet kryesore te mosrealizimit.

 Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0