13 raste të reja, shkon në 89 numri i të prekurve në vend


 

13 persona të prekur nga koronavirusi janë zbuluar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total të personave të identifikuar në 89 .

Gjatë 24 orëshit të fundit janë testuar 33 persona. Lajmin e bëri të ditur drejtoresha e ISHP, Albana Fico.

Personat e sëmurë janë 8 në tiranë, 1 në Kavajë, 1 në Durrës, dhe 3 në Korçë.

Në 24 orët e fundit janë testuar  persona të dyshuar, ndërsa në total janë testuar 804 persona, 89 raste pozitiv, 3 janë shëruar, 2 të vdekur, 43 të shtruar në spital dhe 4 janë në terapi intensive. Mosha mesatare e të prekurve në rang vendi është 48 vjeç. Ndërsa, mosha e personave të shtruar në spital është 54 vjeç,

Personat e sëmurë gjenden në këto qytete:

— Në Tiranë: 63persona;

— Në Durrës: 6persona, përfshirë një të moshuar që ndërroi jetë;

— Në Fier:  8persona;

— Në Lushnje: 2 persona; një prej të cilëve ndërroi jetë;

— Në Elbasan:  2persona;

— Në Rrogozhinë:  2persona;

— Në Kavajë:  3persona;

— Në Korçë: 3 persona.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0