11 Thënie frymëzuese nga Richard Branson

11 Thënie frymëzuese nga Richard Branson


Këto janë 11 thënie nga Branson të cilat do ju motivojnë të ndryshoni botën, ose të paktë të ndiheni mirë me veten: 

Për mundësitë

‘’Mundësitë e biznesit janë si autobusët, gjithmonë është një tjetër duke ardhur mbrapa’’.

Lexoni: “Mos bëj si i zgjuar”. Ja këshilla më e mirë nga Steve Jobs, Elon Musk dhe Richard Branson

Për gabimet

“Ju nuk mësoni të ecni duke ndjekur rregullat. Ju mësoni duke e bërë atë dhe duke u rrëzuar’’.

Për udhëheqjen

“Komunikimi është aftësia më e rëndësishme që një udhëheqës mund të posedojë’’.

Për motivimin

“Për një biznes fillestar, nëse ideja juaj nuk funksionon, nuk do ta vënë re shumë njerëz. Vazhdoni në idenë e radhës.”

Për dështimin

“Përballuni me dështimin, mos u frikësoni nga ai, dhe njerëzit do ju mbështesin dhe do ju mirëpresin edhe më shumë’’.

Për të ardhmen

“Pyesni veten: Brenda pesë vitesh, a do të ketë rëndësi kjo?”

Për bashkëpunimin

“Për të arritur sukses në biznes, ju duhet të lidheni, të bashkëpunoni dhe të përcaktoni detyrat, ju keni nevojë për punë në ekip’’.

Lexoni: Çelësi i lumturisë dhe suksesit sipas Richard Branson

Për suksesin

“Ne të gjithë duhet të shikojmë jetën tonë pa thënë ‘’Çfarë ndodh nëse…’’, dhe të krenohemi nga ato që kemi arritur’’.

Për kreativitetin

“Njerëzit më të talentuar, interesantë dhe inovativë nuk janë asnjëherë ‘normalë’”.

Për fuqizimin

“Unë nuk jam personi më i guximshëm ose më i zgjuar, por kam mjaftueshëm guxim të ëndërroj, të sfidoj veten dhe të ndërmarr rreziqe të guximshme’’.

Për mendimet

“Bota është përplot me njerëz të jashtëzakonshëm. Mos shpenzoni kohën tuaj duke provuar të jeni normalë.”

/INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0