11 shprehje nga i ndjeri, Charlie Munger, partneri investues i Warren Buffett - Business Magazine Albania

11 shprehje nga i ndjeri, Charlie Munger, partneri investues i Warren Buffett

11 shprehje nga i ndjeri, Charlie Munger, partneri investues i Warren Buffett

Charles T. Munger, nënkryetar i Berkshire Hathaway dhe bashkëpunëtori më i ngushtë i Warren Buffett, vdiq të martën, në moshën 99-vjeçare. Ai do të kishte mbushur 100 vjeç ditën e Vitit të Ri.

Munger, si Buffett, ka lindur në Omaha. Përveç ndihmës së Buffett në drejtimin e Berkshire Hathaway, ai ishte një avokat i pasurive të paluajtshme, botues dhe, si Buffett, një filantrop që bënte donacione në qindra miliona dhe ndonjëherë miliarda. Ai ishte gjithashtu ish-CEO i Wesco Financial, një punë që e mbajti kur Berkshire Hathaway bleu të gjitha aksionet e kompanisë në 2011.

Përveç gjithë kësaj, Munger ishte një nga njerëzit që ka shkruar më shumë thënie, që ka jetuar ndonjëherë. Një nga librat e tij titullohet Poor Charlie’s Almanack, një shenjë për veprën më të famshme të Benjamin Franklin. Shprehjet e tij të shumta janë një kombinim i lezetshëm i sensit të zakonshëm, njohurive investuese dhe “dashurisë së ashpër”.

Lexo edhe:Shumëfishoni kohën tuaj dhe rrisni produktivitetin me strategjinë e shkëlqyer: 2 fjalë të Warren Buffett

Këtu janë disa nga shprehjet e tij më të famshme:

1. Rëndësia e të mësuarit …
“Unë shoh vazhdimisht njerëz që ngrihen në jetë që nuk janë më të zgjuarit, ndonjëherë as më të zellshmit, por ata po mësojnë tendencat e fundit. Ata shkojnë në shtrat çdo natë pak më të mençur se kur u ngritën.

2. … Dhe të leximit
“Në gjithë jetën time, nuk kam njohur njerëz të mençur (në një fushë të gjerë tematike) që nuk kanë lexuar gjatë gjithë kohës – asnjë, zero. Ju do të habiteni se sa shumë lexon Warren – dhe sa shumë unë lexoj. Fëmijët e mi qeshin me mua. Ata mendojnë se jam një libër me disa këmbë të dala jashtë.”

3. Idetë e mira mund të jenë më të këqija se të këqijat
“Nuk janë idetë e këqija ato që të bëjnë, janë idetë e mira. Dhe mund të thuash, “Nuk mund të jetë kështu. Kjo është paradoksale.” Ajo që donte të thoshte [Ben Graham] ishte se nëse një gjë është një ide e keqe, është e vështirë të teprohet. Por, aty ku ka një ide të mirë me një thelb të së vërtetës thelbësore dhe të rëndësishme, nuk mund ta injorosh atë. Dhe atëherë është kaq e lehtë të e teproni. Kështu që idetë e mira janë një mënyrë e mrekullueshme për të vuajtur tmerrësisht nëse e teproni me to.”

4. Duhet të jeni të gatshëm të shkatërroni idetë tuaja
“Ne të gjithë jemi duke mësuar, modifikuar ose shkatërruar ide gjatë gjithë kohës. Shkatërrimi i shpejtë i ideve tuaja kur është koha e duhur është një nga cilësitë më të vlefshme që mund të fitoni. Ju duhet ta detyroni veten të merrni parasysh argumentet në anën tjetër.”

5. Çfarë nuk shkon me “sinergjinë”
“Arsyeja pse ne shmangim fjalën sinergji është sepse njerëzit në përgjithësi pretendojnë më shumë përfitime sinergjike sesa do të vijnë. Po, ekziston, por ka kaq shumë premtime të rreme. Berkshire(kompani multinacionale) është plot me sinergji – ne nuk i shmangim sinergjitë, vetëm pretendimet e sinergjitë”.

6. Rëndësia e të mësuarit të historisë
“Nuk ka mësues më të mirë se historia në përcaktimin e së ardhmes… Ka përgjigje me vlerë miliarda dollarë në një libër historie prej 30 dollarësh.”

7. Si i ndërtuan romakët harqet e tyre?
“Një shembull i një sistemi vërtet të përgjegjshëm është sistemi që përdorën romakët kur ndërtuan një hark. Djali që krijoi harkun qëndroi poshtë tij ndërsa skela u hoq. Është si të paketoni parashutën tuaj.”

8. Pse objektiviteti është një superfuqi?
“Është diçka argëtuese të ulesh atje dhe të mendosh për njerëzit që janë shumë më të zgjuar se ti, sepse e ke trajnuar veten të jesh më objektiv dhe më i multidisiplinar. Për më tepër, ka shumë para në të, siç mund të dëshmoj nga përvoja personale e vetes sime. .”

9. Pse zilia është memece?
“Ideja për t’u kujdesur që dikush po bën para më shpejt se ti është një nga mëkatet vdekjeprurëse. Zilia është një mëkat vërtet budalla, sepse është i vetmi me të cilin nuk mund të argëtohesh kurrë. Ka shumë dhimbje dhe jo argëtim. Pse dëshiron t’i hysh asaj rruge?”

10. Rëndësia e kohës së pastrukturuar të të menduarit
“Ne të dy këmbëngulim që të kemi shumë kohë pothuajse çdo ditë për t’u ulur dhe menduar. Kjo është shumë e pazakontë në biznesin amerikan. Ne lexojmë dhe mendojmë. Kështu që Warren dhe unë bëjmë më shumë lexim dhe mendim se shumica e njerëzve në biznes. .”

11. Mosha e vjetër

“Blindimi më i mirë i pleqërisë është një jetë e shpenzuar mirë para saj.”

Sigurisht që tingëllon sikur Munger e kishte kaluar një jetë të mirë!

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0