10 zakone që do t'ju ndihmojnë të dalloheni nga 99% e njerëzve - Business Magazine Albania

10 zakone që do t’ju ndihmojnë të dalloheni nga 99% e njerëzve

10 zakone që do t'ju ndihmojnë të dalloheni nga 99% e njerëzve

Koncepti i zakoneve u bë popullor vitet e fundit, pas valës së zhvillimit personal të ngritur nga kultura Gen Z si dhe prej librave që u shfaqën vitet e fundit.

Kjo lëvizje ka të bëjë me marrjen e kontrollit të jetës suaj. Njerëzit jetonin me autopilot për kaq shumë kohë, duke iu përmbajtur standardeve të vendosura nga shoqëria, duke bërë atë që duhej bërë, pa mbajtur gjurmët sesi e kalonin kohën e tyre.

Ndërsa shëndeti mendor po merret seriozisht, ishte i pashmangshëm shkaku i këtyre çështjeve, për të analizuar më tej atë që bëjmë me jetën tonë, duke studiuar zakonet.

10 zakonet që përmirësojnë jetën

Gjumi
Teksa shumica punojnë në aspektin e zhvillimit personal, duke u kushtuar rëndësi ushtrimeve apo ushqimit të mirë, ata shpeshherë harrojnë një gjë shumë të rëndësishme: gjumin.

Rekomandimet kryesore këtu janë:

  • Shkoni në shtrat relativisht më herët dhe zgjohuni më herët (ndiqni ritmin natyror cirkadian të trupit tuaj)
  • Flini 8 orë (të paktën 7, më së shumti 9)
  • Zgjohuni në fund të ciklit të gjumit. Ciklet e gjumit zakonisht zgjasin 90 minuta. Pra, vendosni alarmin tuaj në fund të një shumëfishi prej 90 minutash.
  • Mbajeni dhomën tuaj të gjumit pak më të freskët se pjesa tjetër e shtëpisë tuaj
  • Mbajeni dhomën tuaj të gjumit të errët ndërsa flini

Ushtrime / Stërvitje çdo ditë
Ka studime për përfitimet e ushtrimeve në trupin tuaj, si fizikisht ashtu edhe mendërisht. Stërvitja është e dobishme, ku midis tyre përmendim:

  • Disiplinë
  • Lehtësim i stresit dhe ankthit
  • Një qëllim
  • Energji
  • Motivim

Është më mirë t’i bëni këto seanca në mëngjes, para punës. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani nivele të larta të energjisë, të shmangni rënien e energjisë pasdite, të shmangni konsumimin e tepërt të kafeinës, të mbani motivimin tuaj të lartë për ditën dhe të përmirësoni disponimin tuaj.

Mos pini kafe në 1-2 orët e para pasi të zgjoheni

Kafeja është ndoshta rituali juaj i preferuar i mëngjesit,  burimi juaj  i energjisë. Të heqësh dorë nga kafeja është diçka që shumë njerëz nuk do ta bënin kurrë. Megjithatë, konsumimi i tepërt i kafeinës është shumë e dëmshme për shëndetin tuaj. Për të shmangur nevojën për një kafe tjetër në drekë ose pasdite, pini të parën 1-2 orë pasi të zgjoheni.

Përdorni to-do për të planifikuar ditën tuaj
Pavarësisht nëse e bëni këtë në mëngjes, para se të filloni ditën ose në mbrëmje kur përfundoni ditën, ky është një mjet shumë i dobishëm. Përfitimi kryesor  në lidhje me këtë është se ai shkarkon shumë presion mendor nga vetja dhe të bën të ndihesh më pak i stresuar. Kjo sepse ne vazhdimisht përpiqemi të kujtojmë dhe të mos harrojmë atë që duhet të bëjmë. Dhe ne vazhdojmë të na bëjmë presion që të mos na mungojë asgjë.

Lexo edhe:20 aplikacione për të cilat ju mund të mos keni dëgjuar kurrë më parë…

Përdorni timeboxing për të strukturuar listën tuaj të detyrave
Timeboxing është një teknikë të cilën e përdorin shumë sipërmarrës të njohur, si psh. Elon Musk. Në thelb nënkupton ndarjen e një afati kohor për secilën detyrë. Për shembull, do të lexoni email-et nga ora 11:00 deri në 12:00. Gjatë kësaj kohe, ju duhet të bëni vetëm atë detyrë, dhe asgjë tjetër. Kjo siguron që ju nuk do të bëni gjysmën e punës dhe do ta përfundoni detyrën me vëmendjen tuaj të plotë të përfshirë.

Bëni një rutinë self-care
Kjo është diçka me të cilën luftojnë shumë njerëz (kryesisht meshkujt). Nuk dihet nëse është një gjë mashkullore, por studimet tregojnë se meshkujt nuk janë të mirë në këtë zakon. Megjithatë, të kesh një rutinë self-care në mëngjes dhe në mbrëmje është një zakon i fuqishëm, përveç përfitimeve të lëkurës, flokëve dhe shëndetit.

Shmangni dritën përpara gjumit

Trupi juaj është i programuar natyrshëm për të ndjekur një ritëm rrethor. Në kohët parahistorike, ai ndiqte rrezet e diellit. Në kohët më moderne, ne nuk i strukturojmë ditët tona bazuar në rrezet e diellit dhe jemi të ekspozuar ndaj dritave të ndritshme nga pajisjet deri në orët e vona të natës. Ndërsa errësohet dhe bëhet vonë, trupi ynë do të fillojë të prodhojë melatonin, hormonin që na ndihmon me gjumin. Nëse shikoni televizor ose lëvizni në telefonin tuaj para gjumit, prodhimi i melatoninës do të bjerë ndjeshëm dhe kjo do të shkaktojë probleme me gjumin, si pagjumësia ose gjumi i parehatshëm.

Lexoni çdo ditë!

Lexoni derisa ta kuptoni idenë. Mos lexoni 20 faqe sepse mund të jetë gjysmë kapitulli dhe nuk e kuptoni idenë. Mos lexoni 30 minuta pasi mund të jetë një kapitull e gjysmë. Lexoni një ide. Një kapitull nëse është e mundur, ose vetëm një ide që ka kuptim. Mund të jetë vetëm një faqe, por nëse e merrni të gjithë pamjen dhe kjo është gjithçka që mund të bëni sot, kjo është shumë mirë. Keni diçka për të menduar dhe përpunuar.

Shkruani sa më shpesh të mundeni

Nuk themi çdo ditë, pra nuk po flasim për klasiken “I dashur ditar, sot bëra këtë dhe atë”.  Po flasim për të shprehur ndjenjat tuaja dhe për t’u zhytur më thellë në veten tuaj. Shkruani kur mendoni se keni nevojë për të dhe përpiquni të sqaroni mendimet tuaja:

Çfarë po më shqetëson tani?
Pse jam i stresuar apo kam ankth?
Për çfarë ndihem mirë?
Për çfarë ndihem mirënjohës tani?
Si ndihem kohët e fundit?
Qëllimi është të kuptoheni më mirë dhe të përpunojmë ndjenjat dhe emocionet.

Meditoni çdo ditë

Ja një zakon që ia rivumë prapashtesën “çdo ditë”. Megjithatë, gjeni meditimin që funksionon më mirë për ju. Qëllimi nëse është të heshtni, ngadalësoni mendjen, eliminoni të gjitha mendimet dhe thjesht qëndroni. Mos mendoni, mos bëni asgjë, thjesht përqendrohuni në frymën tuaj ose diçka tjetër. Meditimi mund të nënkuptojë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Mund të jetë meditim transcendental, joga, frymëmarrja ose thjesht një shëtitje.

Këtu janë disa mënyra se si mund të meditoni:

meditim transcendental
frymëmarrja
një shëtitje
uluni në heshtje dhe eliminoni çdo mendim
vizualizimi
stërvitja
dëgjoni muzikë dhe përqendrohuni në të
bëni nje dush
Nuk ka nevojë të jetë e vështirë. Thjesht duhet t’ju ngadalësojë dhe t’ju fusë brenda vetes, në vend që të fokusohet në atë që po ndodh jashtë.

Mos harroni, kjo nuk është një garë. Dhe definitivisht nuk është një rrugë e përcaktuar që ne të gjithë duhet të ndjekim. Bëni atë që funksionon për ju, eksperimentoni. Diçka do të ngjitet. Jini të durueshëm!

medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0