10 vjeçari humbi në det, mbijeton falë këshillave të një dokumentari

Një ekuipazh i një varke shpëtimi ndërmorën një aksion për të nxjerrë nga uji një 10-vjeçar i cili mbijetoi për më shumë se një orë në det, duke përdorur këshillat që kishte parë në një dokumentar të BBC. Djali u raportua i zhdukur në det në Scarborough, North Yorkshire, të premten e kaluar. Ekuipazhi i shpëtimit e gjeti atë duke notuar në shpinë, me krahët dhe këmbët të hapura, duke bërtitur për ndihmë.

Veprimet e tij janë ato që RNLI u rekomandon secilit që mund ta gjejë veten në vështirësi në ujë. RNLI ( Instituti Kombëtar i Shpëtimit) tha që djali u gjet pranë Vincent Pier, pasi u përfshi nga baticat dhe era përgjatë gjirit. Përveç frikës që shkaktoi te familjarët, ai është përgëzuar nga të gjithë për mbijetesën e tij të mrekullueshme dhe ruajtjen e qetësisë në ato rrethana të vështira.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale