10 gjera qe duhet te dini sot per boten e advertising


1. Aty ku fotomodelet hedhin syte ne reklama te ndryshme, ndryshimi eshte i madh sa i takon perfshirjes se konsumatoreve.

Te dhenat qe gjenerohen nga reklamat me ane te perdorimit te teknologjise se ndjekjes se veshtrimit zbulojne se kur syte e nje fotomodeleje shikojne nje produkt, syte e konsumatorit perqendrohen po aty. Prandaj veshtrimi i fotomodeleve konsiderohet nje faktor i rendesishem ne gjenerimin e shitjeve te produktit.

2. Victoria’s Secret i ka kerkuar Taylor Swift ti jape nje hov shitjeve. Kengetarja performon 2 kenge ne Fashion Show te Victoria’s Secret kete vit te cilat do te jepen me date 9 dhjetor ne CBS.

3.  Publikuesi me i madh i gazetave ne Britanine e Madhe, News UK ka disa numra per  “The Times” dhe “The Sun”. Ato kane thene se strategjia e tyre e “paywall” dixhital ka funksionuar. Numri i abonenteve dixhitale te The Times u rrit nga 8 perqind ne krahasim me nje vit me pare ne 152,000 dhe kompania qe drejton gazeten ka kaluar ne fitim  qe nga 2001.

4. Kjo reklame e cmendur japoneze qe tregon se si gatuhen karkalecet te krijon vertete nje lloj varesie. Kjo reklame eshte pare nga 8 milion shikues. Shume prodhues telefonash celulare kerkojne te reklamojne sherbimet e tyre duke ndjekur rrugen e mirepercaktuar te marketingut duke perdorur fjalet “unlimited” apo metafora te ndryshme per te nenvizuar shpejtesine. Por kompania japoneze  NTT Docomo Inc. e ka marre idene e metafores se shpejtesise dhe e ka cuar ne nje nivel ekstrem.

5. Shitesit me pakice per adoleshente po luftojne sepse nuk jane me terheqes si dikur. Abercrombie, Aeropostale dhe American Eagle do te njoftojne fitimet e tyre kete jave ndersa analistet presin resultate te vaketa.

6. WPP ka nenshkruar nje kontrate prej 1.25 miliarde dollaresh me IBM. Kete gje kompanite e njoftuan nepermjet nje komunikate per shtyp. WPP thote se kontrata e sherbimeve per nje periudhe prej 7 vitesh do ti jape mundesine kompanise me te madhe te reklamimit te zhvilloje sherbime te reja dixhitale, te zgjeroje perdorimin e te dhenave dhe analizave analitike dhe te forcoje nje bashkepunim me te madh brenda infrastruktures globale te sherbimit “cloud”.

7. Investitori miliarder dhe pronari i Dallas Mavericks, Mark Cuban, nuk mendon se sherbimet streaming si Netflix do te zevendesoje kabllorin televiziv se shpejti. Ai i tha audiences ne konferencen e Business Insider “Ignition” se shume nga momentet e suksesshme te Netflix jane popullore sepse ato u transmetuan ne TV pike se pari dhe se shikuesit ende kerkojne akses ne keto programe televizive.

8. Nje analist i njohur i Apple e ka pershkruar iAd si nje “reklame celulari prej zombie. “Duke folur ne konference e Business Insider, “Ignition”, analisti i kerkimit, Piper Jaffray, Gene Munster tha “Apple vertete qe e ka humbur anijen,” raporton AdAge.

9. Pharrell dhe Cara Delevingne jane figurat kryesore ne nje fushate festas per Chanel, raporton Adweek. Reklama, e frymezuar nga fantazia, eshte krijuar nga Karl Lagerfeld. Kjo reklame tregon historine e brandit.

10. Google po dyfishon perpjekjet per te terhequr me shume reklamim brandi se sa vershojne nepermjet TV-se, CMO Today raporton. Neal Mohan, zevendespresidenti i Google, pergjegjes per pamjen dhe reklamimin e videos, thote se kompania po ofron menyra te reja per te matur se si performon reklama me ane te mjeteve si “studime per daljne ne pah te brandit.”

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale