Zelanda e Re, një indigjene vendoset për herë të parë ministre e Jashtme - Business Magazine Albania

Zelanda e Re, një indigjene vendoset për herë të parë ministre e Jashtme

Partia Laburiste në Zelandën e Re, nën udhëheqjen e kryeministres Jacinda Ardern, e cila fitoi zgjedhjet më 17 tetor, për ministre të Jashtme emëroi një politikane, pjesëtare e indigjenëve të popullit Maori. Sipas mediave lokale, Nanaia Mahuta e cila në qeverinë e mëparshme të koalicionit ishte ministrja e Shtetit për Autoritetet Lokale dhe Zhvillimin e Popullit Maori, u bë kryediplomatja e parë e vendit nga ky popull.

Ardern dhe Partia e saj Laburiste në zgjedhje fitoi 49% të votave, duke siguruar 64 vende në Parlamentin prej 120 vendesh, ndërsa prej vitit 1996 për herë të parë në vend është hapur rruga për qeverisjen e një partie të vetme në pushtet. Mahuta, kur u zgjodh në vitin 1996 në Parlament ishte gruaja e parë deputete nga populli indigjen. Ajo përfaqëson rajonin Te Tai Hauauru ku jeton populli Maori. Mahuta, 50 vjeç, u zgjodh për të zëvendësuar Winston Peters, i cili humbi vendin e tij në parlament pas zgjedhjeve të 17 Tetorit. Kryeministrja Jacinda Ardern vlerësoi Mahuta-n, gruan e parë që drejton Ministrinë e Jashtme, si ‘dikush që ndërton marrëdhënie fantastike shumë, shumë shpejt’. Mahuta tha se ajo do të vazhdojë të ndjekë ‘një axhendë progresive tregtare’, midis përparësive të tjera. “Ajo që dimë më shumë se kurrë më parë nën kontekstin Covid-19 është se një vend i vogël si ne, duhet të zhvillojë marrëdhëniet dhe të qëndrojë e përkushtuar ndaj një sistemi tregtar shumëpalësh.” – u tha ajo gazetarëve.

Mahuta është mbesa e Mbretëreshës Maori të ndjerë, Te Arikinui Te Atairangi Kaahu dhe një i afërm i ngushtë i monarkut aktual Maori, Kingi Tuheitia. Pasi u zgjodh për herë të parë në parlament gati dy dekada më parë, ajo u emërua si ministre e Zhvillimit Maori dhe ministre për Qeverisjen Lokale në 2017.Në mjekrën e saj, paraardhësit e së cilës janë udhëheqësit e popullit Maori, gjendet një tatuazh tradicional i quajtur “Moko kauae”. Afërsisht gjysma e Parlamentit të ri të Zelandës së Re përbëhet nga deputete gra.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0