Yahoo! i blen aplikacionin 17 vjecarit per 30 mln$ - Business Magazine Albania

Yahoo! i blen aplikacionin 17 vjecarit per 30 mln$


Aplikacioni per iPhone qe quhet Summly i eshte shitur Yahoo! per nje shume prej 30 milion dollaresh. Deri ketu nuk ka asgje te cuditeshme sepse blerja-shitja e softwareve nga ana e gjigandeve amerikane eshte rend dite.

E vecanta ne kete histori eshte se autori i permbajtjes eshte 17 vjecari Nick D’Alosio. Nje nga minorenet shpikes qe tashme eshte nga me te pasurit ne bote, qe per me teper kete aplikacion e ka ideuar dhe realizuar kur ishte vetem 15 vjec. Aplikacioni lejon te keni permbledhje te shkurtra te lajmeve online nga portalet kryesore te informacionit dhe teknologjise qe do te integrohen ne motorin e kerkimit te udhehequr nga Marissa Mayer.

Mund te jete nje ide gjeniale dhe revolucionare, mund te jete edhe levizje marketingu per te folur pak per veten , apo mund te rezultoje edhe nje hic. Por eshte per tu duartrokitur kurajo e Marissa Mayer, numri nje i Yahoo! (ish Google) ne fakt vendosi te investoje 30 mln dollare per te zbuluar nga Nick D’Alosio teknologjite, algoritmet … pra te gjitha qe zbuluesi i ri ka menduar te vere ne praktike per ta bere ide funksionale. Per cfare ideje po flasim?

Anglezi i ri, kur ishte 15 vjec kishte nje detyre shkolle dhe po humbte shume kohe duke kerkuar dhe analizuar burime, keshtu mendoi :”Perse nuk ekziston nje teknologji qe merr permbajtjet e deshiruara nga burime te shkurtra direkt nga smartphone?”. Keshtu realizoi aplikacionin per iPhone te quajtur Summly qe merr nje permbledhje te permbajtjeve dhe i pershtat ne ekranin e celularit.

Aplikacioni funksionon shume mire sa eshte vleresuar ne 2012-en si nje nga aplikacionet me te mira te App Store. Marissa Mayer i ofroi 30 milion Nick, qe tani do te vazhdoje te punoje per aplikacionin nga Londra, por duke ndjekur edhe studimet. Shpirti i Summly do te integrohet ne Yahoo! per te permbledhur koncepte nga nje tekst.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0