Windows Phone ia kalon iPhone ne disa vende - Business Magazine Albania

Windows Phone ia kalon iPhone ne disa vende


Nese i referohemi shifrave ne treg, pajisjet me Windows Phone klasifikohen vertet larg krahasuar me iPhone, duke qene se sistemi operativ i Microsoft-it per momentin ze vetem 3%. Madje edhe vete Bill Gates, ish -ekzekutivi i Microsoft-it, u shpreh para disa kohesh ne nje interviste se kompania kishte gabuar me strategjine e smartfoneve.

Megjithate, shefi i marredhenieve me publikun, Frank Shaw, lajmeroi gjate kesaj jave se ne shtate vende te botes Windows Phone ia kalon iPhone-t ne numrin e pajisjeve te shitura gjate tremujorit te katert.

Prandaj The New York Times beri disa kerkime, duke u konsultuar edhe me IDC, firmen hulumtuese ne SHBA, qe eshte e njohur per statistikat e saj. Dhe cilat ishin saktesisht shtetet ne fjale?

Gjashte prej tyre jane Argjentina, India, Polonia, Rusia, Afrika e Jugut dhe Ukraina, ndersa “shteti” i shtate ishte ne fakt nje grup vendesh te vogla qe IDC i kategorizon si “pjesa tjeter e Evropes Qendrore dhe Lindore.”

Nga ana tjeter, Kevin Restivo, analist i IDC analyst, tha se Windows Phone ka shitur ne fakt nen 100,000 njesi gjate ketij tremujori ne Ukraine, Afriken e Jugut dhe “pjesen tjeter te Evropes Qendrore dhe Lindore.”

Per Argjentinen IDC nuk mund te jepte informacione sepse ata nuk operojne atje. Prandaj eshte e veshtire te percaktosh perqindjen e sakte te tregut ne keto zona.

Restivo shtoi se Windows Phone ecen mire ne tregje te konsoliduar te Nokia-s, pasi ne keto vende edhe kostoja e iPhone eshte me larte. Prandaj nuk mund te themi me siguri sesa te sakta jane keto raportime per Windows Phone. (PCWorld Albanian)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0