WhatsApp nuk respekton privatesine - Business Magazine Albania

WhatsApp nuk respekton privatesine


Sipas autoriteteve te privatesse ne Kanada dhe ne Hollande, WhatsApp nuk respekton privatesine e perdoruesve. Sipas informaciove te dhena nga perfaqesuesit e ketij hetimi, WhatsApp kerkon qasjen ne te tere rubriken ne menyre per te kontrolluar se cili, nga kontaktet, eshte perdorues i aplikacionit dhe cili jo.

“Rubrika permban numrat e telefonit te perdoruesve te aplikacionit dhe te atyre qe nuk jane perdorues”,- deklaroi Jacob Kohnstamm, president i autoriteteve te privatesise te te dhenave ne Hollande.

“Kjo mungese zgjedhjeje eshte kundra ligjit hollandez dhe kanadez”. Nderkohe qe prodhuesit e WhatsApp i lejojne perdoruesit e iOS 6 te shtojne manualisht perdorues, ata qe perdorin BlackBerry, Android, Windows apo Nokia nuk e kane ende kete mundesi.

Kjo do te thote qe problemi ende nuk eshte zgjidhur per komisionin investigativ edhe pse WhatsApp merret me furnizimin e ketij opsioni edhe ne platforma te tjera. WhatsApp eshte nje aplikacion qe lejon njerezit ne te gjithe boten te dergojne mesazhe te shkurtra dhe falas ne kohe reale nepermjet tekstit ne celular.

Eshte nje nga aplikacionet me popullore ne iTunes dhe ne Google Play ka kaluar me shume se 100 milion shkarkime. Ne iTunes aplikacioni kushton 0,79 euro, ndersa ne Android dhe BlackBerry eshte falas dhe pse pas nje viti sherbimi kerkon 0,79 euro ne vit.

Por pavaresisht funksionit te dobishem qe kane keto tipe aplikacionesh duhet pasur parasush se nuk i jepet rendesi e madhe privatesise. Kur perdoren keto aplikacione duhet te mendojme se personi qe ka ne dore te dhenat tona mund te jete nje 14-vjecar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0