Walmart planifikon të shtojë mijëra robotë ndihmës në dyqanet në SHBA


“Asistentët e menҫur kanë potencial të madh për të bërë dyqanet e stërngarkuara të funksionojnë më mirë. Walmart ka qenë pionier në teknologji të reja, për të minimizuar kohën e shpenzuar të një punonjësi në: pastrim i dyshemeve ose kontrollimi i inventarit në rafte”, thuhet në njoftimin për shtyp të Walmart. “Kjo u jep punonjësve më shumë mundësi për të bërë atë që ata janë të kualifikuar: t’u shërbejnë klientëve ballë për ballë në sektorin e shitjes”.

Zyrtarët e Walmart thanë se kompania ka në plan të nxjerrë 1.500 pastrues të ri autonomë për dysheme të quajtur “Auto-C” dhe 300 skanera shtesë të rafteve të quajtur “Auto-S”. Përveç kësaj, 1,200 më shumë FAST Unloaders automatikisht do të skanojnë dhe rendisin artikujt.

“Punonjësit e Wallmart e kuptuan potencialin e teknologjisë së re për t’u çliruar nga përqëndrimi në detyra të zakonshme, të parashikueshme dhe manuale”, tha John Crecelius, zëvendëspresident i operacioneve qendrore për Walmart SHBA.

Ai theksoi se, kjo u jep atyre kohë për t’u përqëndruar më shumë në shitjen e mallrave dhe  shërbimin e klientëve. Kjo është edhe pjesa më emocionuese e punës në pakicë.

Burimi: The Tennessean.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale