Volvo EX30 plotësisht elektrik është emëruar si World Urban Car 2024 - Business Magazine Albania

Volvo EX30 plotësisht elektrik është emëruar si World Urban Car 2024

Volvo EX30 plotësisht elektrik është emëruar si World Urban Car 2024

Vërtet i vogël dhe i fuqishëm – Volvo EX30 plotësisht elektrik ka fituar një vlerësim të madh në çmimet prestigjoze World Car Awards!

Duke mposhtur një seri automjetesh elektrike, EX30 iu dha titulli i Makinës Urbane Botërore 2024 në një prezantim të mbajtur sot në panairin ndërkombëtar të automjeteve në Nju Jork. SUV-i ynë më i vogël ndonjëherë u emërua gjithashtu si një nga tre makinat më të mira në botë nga një listë me 38 të nominuar. 

“Fitimi i këtij çmimi me EX30 është një kënaqësi e jashtëzakonshme dhe një vërtetim i fortë i strategjisë sonë ambicioze të elektrifikimit,” janë fjalët shefit ekzekutiv , Jim Rowan, “Opinioni i klientëve ndaj EX30 ka tejkaluar pritshmëritë tona dhe është dëshmuar se është një makinë e përsosur për tregun e sotëm pasi një numër në rritje i blerësve të makinave kalojnë në makina plotësisht elektrike. Jam i bindur se EX30 do të kontribuojë fuqishëm në rritjen tonë këtë vit dhe më tej.” EX30 u zbulua verën e kaluar me një vlerësim pothuajse universal dhe tashmë ka fituar disa çmime të mëdha, duke përfshirë Makinën e Vitit Sun, çmimin Small SUV/Crossover of the Year nga Sunday Times dhe çmimin Eco Warrior of the Year nga Top Gear Magazine.

EX30 është një “diamant” për portofolin tonë të produkteve, i cili gjithashtu përmban disa modele shumë tërheqëse plug-in dhe mild- hybrid  në versione të shumta. Këto makina janë një urë e rëndësishme drejt ambicieve të Volvo Cars për të shitur vetëm makina elektrike deri në vitin 2030. Që nga zbulimi i tij, EX30 është vërtetuar se është një makinë shumë e njohur me klientët – bazuar në porositë e bëra , ne presim që të jetë një nga modelet tona më të shitura këtë vit. Është SUV-i më I vogël që kemi lançuar ndonjëherë dhe është ndërtuar mbi një platformë makine elektrike të projektuar me qëllim. 

Lexo edhe :Makinat Volvo raportojnë rritje të shitjeve prej 8% në nëntor

 Blerësit e EX30 kanë një zgjedhje midis tre sistemeve elektrike: një version me një motor me 200 kW (272 kf) dhe një bateri 51 kWh; Gama e zgjeruar me një motor me një kapacitet baterie të rritur në 69 kWh; dhe një model Twin Motor Performance me 315kW (428hp) dhe një bateri 69kWh. EX30 ofron një distancë drejtimi deri në 476 km dhe bateria e tij mund të ringarkohet nga 10 në 80 përqind të kapacitetit në pak më shumë se 25 minuta.

Bëhuni dhe ju pjesë e eksperiencës elektrike, filloni nga rezervimi I një test drive pranë showroom-it ekskluziv të Volvo Car Albania, vetëm në Mektrin Motors!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0