Vodafone UK pranon pergjimet ne 29 shtete. Perfshire edhe Shqiperine… - Business Magazine Albania

Vodafone UK pranon pergjimet ne 29 shtete. Perfshire edhe Shqiperine…


Vodafone, nje prej shoqerive me te medha te telekomunikacioneve ne mbare boten, ka pranuar ekzistencen e kabujve sekret qe lejojne agjencite qeveritare te pergjojne bisedat telefonike ne rrjetin e saj. Ne pranimin e ketij fakti te turpshem, shtohet se ky pergjim eshte aktive ne 29 shtetet ne te cilat Vodafone operon ne Europe e gjetke.

Ne raportin publik te Vodafone permendet edhe Shqiperia. Vodafone jep nje shifer interesante, 5778 pergjime te realizuara. Eshte interesant edhe shenimi i Vodafone ku thuhet se “eshte e paligjshme te japesh informacione sesi ky pergjim eshte realizuar por autoritetet e kane autorizuar te jape shifren ne fjale”.

Te tjera shtete ne te cilat vlen ky shenim jane: Turqia, Egjipti, Hungaria, Makta, India, Katar, Rumani dhe Afrike e Jugut. Lexuesi yne mund te krijoje pershtypjen e tij lehtesisht se ne cilen kategori vendesh ne bejme pjese (pavaresisht statusit te BE-se).

Per momentin nuk ka asnje koment nga entet qe kane rol ne kete situate, sic jane AKEP apo KMDP. Ndoshta kurre s’do te kemi…

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0