Vendi ku jetojnë fëmijët më të lumtur në botë

Vendi ku jetojnë fëmijët më të lumtur në botë


Konferenca Botërore për Mirëqenien e fëmijëve në Gjenevë, Zvicër, e shpalli 1 qershorin “Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve”, që në vitin 1925. Pas Konferencës, qeveri të ndryshme në botë vendosën ta deklarojnë 1 qershorin si Dita e Fëmijëve për të tërhequr vëmendjen për çështjet e fëmijëve. Në këtë ditë përcillen mesazhe dhe mbahen fjalime mbi të drejtat dhe mirëqenien e fëmijëve dhe ngjarje të tjera që i dedikohen atyre.

Fatëkeqsisht, raporti i ri nga ‘Save the Children’ tregon se gjysma e fëmijëve në botë nuk po e shijojnë fëmijërinë për shkak të varfërisë dhe dhunës. Rreth 1.2 miliardë fëmijë jetojnë të uritur dhe pothuajse 153 milionë fëmijë jetojnë në zonat e prekura nga lufta. Sipas këtij raporti, Singapori është vendi më i mirë në botë nga 175 shtete për fëmijët. I pasuar nga Sllovenia, Singapori vlerësohet me 987 nga 1000 pikë, dhe kjo tregon se fëmijët atje bëjnë një jetë të lumtur.

Shtatë faktorë që e bëjnë Singaporin vendin me fëmijët më të lumtur në botë janë: shkalla e vdekshmërisë nën moshën pesë vjeç, braktisja e fëmijëve, fëmijët pa shkollë, martesa e të miturve, niveli i lindjes nga adoleshentët, popullsia e zhvendosur nga konfliktet dhe shkalla e vrasjeve të fëmijëve. Vendet skandinave Novergjia, Suedia dhe Finlanda renditen tek pesë të parat.

/SavetheChildren

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0