Vendet e BE humbin pothuajse 6 milionë vende pune për shkak të pandemisë Covid-19 - Business Magazine Albania

Vendet e BE humbin pothuajse 6 milionë vende pune për shkak të pandemisë Covid-19

vende pune

Kriza e koronavirusit ka pasur një ndikim të pashembullt në ekonominë e BE, si dhe tregun e punës dhe shoqërinë, tha Fondacioni Evropian për Përmirësimin e Kushtet e Jetës dhe Punës (Eurofound) në një raport të ri.

Sipas agjencisë, “Kishte 5.7 milion më pak njerëz në punësim në BE deri në pranverën e vitit 2020 sesa në fund të vitit 2019”, me nivelin e papunësisë në të gjithë bllokun prej 27 vendeve të rritur nga 6.6 përqind në 6.7 përqind për të njëjtën periudhë.

Në 12 muaj përpara pranverës 2020, punësimi në BE ra me 2.4 përqind, orët javore të atyre që ende punojnë ranë me gati një orë dhe pjesa e punëtorëve të punësuar por që nuk punojnë u dyfishua në 17 përqind. “Deri në korrik të vitit 2020, gati 50 përqind e punëtorëve të BE ishin zhvendosur në telework të plotë ose të pjesshme, duke hapur gjiret e reja të tregut të punës pasi më të arsimuarit dhe ata në zonat urbane ishin më mirë të punonin nga shtëpia.”

LEXO: A po rimëkëmbet ekonomia botërore?

Të rinjtë përjetuan rënien më të theksuar të punësimit, ndërsa punëtorët në moshë madhore (25-54 vjeç) dhe punëtorët meshkuj më të vjetër kishin më shumë gjasa të shikonin orët e tyre të punës të shkurtuara.

Kishte gjithashtu ndryshime të konsiderueshme për sa i përket kushteve të punës midis vendeve anëtare, me Francën, Poloninë, Italinë dhe Greqinë të goditur më rëndë nga pandemia, sipas raportit.

“Kriza 2008-2010 pa humbjet më të mëdha në mes të shpërndarjes së pagave ndërsa, deri në TM2 2020, kriza Covid-19 kishte ndikuar kryesisht tek punëtorët me pagë më të ulët.”

Eurofound ka parashikuar që nivelet e papunësisë të rriten në 8.6 përqind në 2021 dhe të qëndrojnë në tetë përqind në 2022. “Pavarësisht ndikimeve më të gjera të pandemisë në kushtet e jetesës dhe punës dhe sektorë të ndryshëm të ekonomisë, këto norma mbeten nën majat e përjetuara gjatë kriza globale financiare dhe ekonomike e 2008–2010.”

RT

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0