Vajza-gjeni karikon telefonat ne 20 sekonda - Business Magazine Albania

Vajza-gjeni karikon telefonat ne 20 sekonda


Harrojeni kohen kur prisnit me ore te tera per te karikuar teresisht baterine  telefonit tuaj, sepse qe sot mjaftojne vetem 20 sekonda dhe e gjithe kjo vetem fale nje vajze 18 vjecare.
Eesha Khare ka shpikur nje akumulator energjie, i cili mund te karikoje lehtesisht dhe shume shpejt ne krahasim me baterite klasike.
E ka quajtur Supercapacitor, nje objekt sensacional qe, ne nje hapesire te kufizuar, lejon qe te permbaje shume energji, karikon shume shpejt ne brendesi dhe e ruan per nje kohe shume te gjate.
Kjo shpikje, gjate ekspozites nderkombetare te shkences nga Intel, ka bere qe vajza e re kaliforniane te fitoje cmimin 50 mije dollaresh ne konkursin per shkencetaret e rinj nga e njejta kompani multikombetare.
Shpejtesia nuk eshte avantazhi i vetem i Supercapacitor, sepse lejon te kompletohen 10 mije cikle rikarikimi, ne krahasim me 1 mije ciklet e baterive te karikueshme tradicionale.
Keto bateri te reja mund te perdoren per te gjithe llojet e celulareve dhe per cdo mjet tjeter portativ elektronik, duke revolucionuar keshtu kohet tona te autonomise nga prizat elektronike.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0