USA, "Doktori te ndjek ne Twitter" - Business Magazine Albania

USA, "Doktori te ndjek ne Twitter"


Te tregosh gjendjen shendetesore ne Twitter mund te ndihmoje shume mjeket te ndjekin perhapjen e nje semundjeje, si per shembull gripet stinore.

Nje grup studiuesish te universitetit John Hopkins prej kohesh perdorin faqen e mikroblogjeve me te famshme ne bote per te vleresuar intensitetin dhe kapacitetin e penetrimit te semundjeve te ndryshme infektive tek popullsia.

Lajmin e ben te ditur “Wall Street Journal”, me titullin: “Tani doktori te ndjek ne Twitter”.

Merita e kesaj metode te re eshte marrja e informacioneve te dobishme  ne kohe reale, nga nje numer i madh pacientesh me epidemi te ndryshme, ne menyre me efikase dhe ekonomike krahasuar me sistemet tradicionale, raporton KosovaOnline.

Nje procedure kjo qe deri me sot i eshte besuar agjencise federale qe merret me kete argument, Center for Disease Control and Prevention.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0