Unioni Shqiptar Kursim-Kredi, historia e evoluimit të institucionit të mikrofinancës në 20 vite - Business Magazine Albania

Unioni Shqiptar Kursim-Kredi, historia e evoluimit të institucionit të mikrofinancës në 20 vite

Unioni Shqiptar Kursim-Kredi

Në kalendarin e mikrofinancës, 25 Janari 2022 përkon me 20 vjetorin e themelimit të Unionit Shqiptar Kursim Kredi dhe 30 vjetorin e mikrofinancës në Shqipëri.

Në këtë rrugëtim të mikrofinancës ka pasur një ringjallje ekomike dhe një zhvillim të konsiderueshëm të zonave rurale, gjykuar kjo si domos në aspektin e fermave bujqësore dhe aktiviteteve të ndryshme prodhuese, që janë karakteristike për fshatin.

Dhënia e kredisë së parë erdhi pas një procesi studimi e reflektimi. Janë shoqëruar në atë periudhë ekspertë dhe specialistë të Bankës Botërore, të cilët gjykonin për format  e ndërhyrjes. Kanë kaluar 30 vjet dhe si në shiritin e një filmi të vjetër bardhë e zi vijnë ndërmend, përpjekjet e vështirësitë, por sidomos njërëzit, të cilët janë bërë sinonimi i kredisë rurale në Shqipëri.

Kreditë e para do të shërbenin për të blerë dy-tre krerë bagëti, për të mbjellë një kopësht me pemë apo për të blerë tre koshere bletë. Të gjitha këto do të shërbenin për të ushqyer më mirë fëmijët dhe për të menduar për më tej.

Fundi i viteve ’90 dhe fillimi i viteve 2000, shënon ngritjen e shumë Shoqërive Kursim Kredi, kryesisht në zonat intensive bujqësore, të cilat dhanë edhe shembullin më të madh të ringritjes së fermave, tashmë private dhe zhvillimin e aktiviteteve të ndryshme bujqësore

Me 25 Janar 2002 60 Shoqëritë e Kursim Kreditit që funksiononin, krijuan Unionin SHKK, si bashkim vullnetar i tyre.

Themelimi shënoi një hop tjetër të madh cilësor dhe hapi një prespektivë të re për kreditimin rural në përgjithësi. Filozofia e tij cilësohet dhe me katër parimet themelore të konsoliduara ndër vite siç janë besimi, vullnetarizmi, transparenca dhe solidariteti.

Suksesi tregon më së miri me fakte konkrete dhe rolin promotor në zhvillimin bujqësor e rural në të gjithë zonën e ndërhyrjes, në të 16 rrethet e vendit.

Pas krijimit të Unionit, anëtarët mblidhen çdo vit në Asamblenë e Përgjithshme për të bërë bilancin e vitit. Në gjurmët e lëna, në këto 30 vjet kredi rurale dhe 20 vjet Union SHKK, përveç atyre dhjetra ekspertëve shqiptarë, kanë kontribuar ndjeshëm edhe ekspertët më të njohur evropianë të mikrofinancës.

Unioni Shqiptar Kursim Kredi u transformua në në një SHKK të vetme FED invest, e cila u themelua  me 4 dhjetor 2015 nga bashkimi me përthithje i 70 SHKK-ve në një të vetme. Në 2 mars të 2016 Banka e Shqipërisë liҫencoi SHKK e re FED Invest. Sot kooperativa financiare, lider në Shqipëri me 2500 fshatra, me mbi 81 mijë anëtarë, me një staf të specializuar ekspertësh të mikrofinancës që operon në 62 degë në gjithë territorin e vendit, ka një paketë të larmishme shërbimesh e produktesh financiare dhe jo-financiare në plotësimin e nevojave të anëtarëve.

 

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0