Tre shenja që tregojnë se duhet të përmirësoni inteligjencën emocionale - Business Magazine Albania

Tre shenja që tregojnë se duhet të përmirësoni inteligjencën emocionale

Inteligjenca emocionale përfshin njohuri dhe aftësi për të kuptuar dhe menaxhua përgjigjet emocionale të të tjerëve. Ndërsa nuk është gjithmonë e nevojshme të kesh inteligjencë emocionale për të pasur sukses (veçanërisht si udhëheqës), në mungesë të kësaj aftësie, ju tentoni ta bëni punën tuaj më të vështirë.

Kur ju mungon inteligjenca emocionale, njerëzit e tjerë shpesh nuk duan të punojnë me ju, të angazhohen në projektet tuaja ose të bëjnë më shumë për t’ju ndihmuar të keni sukses. Njerëzit mund të vijnë prapa jush pa dëshirë për shkak të autoritetit të pozicionit tuaj, por kjo nuk do të thotë se mund të mbështeteni tek ata njerëz.

Ju mund të përmirësoni aftësitë tuaja të inteligjencës emocionale. Këtu janë tre shenja paralajmëruese që inteligjenca juaj emocionale ka nevojë për punë:

REAGIME TË PAPRITURA

Një element kyç i inteligjencës emocionale është aftësia për të lexuar se si ndihen njerëzit për një situatë dhe për ta përdorur atë për të bërë supozime të argumentuara rreth qëllimeve dhe motivimeve të tyre. Kur ju mungon kjo ndjeshmëri, shpesh bëni dhe thoni gjëra që krijojnë reagime negative tek të tjerët, duke përfshirë zhgënjimin, zemërimin dhe bezdinë.

Ju nuk mund t’i kënaqni të gjithë gjatë gjithë kohës dhe përpjekja për ta bërë këtë ka të ngjarë ta bëjë jetën tuaj të punës më të vështirë. Por, duhet të përpiqeni të jeni të vetëdijshëm se kush ka të ngjarë të jetë i mërzitur për veprimet që keni ndërmarrë, në mënyrë që t’i përgatisni ata për rezultatet që nuk do t’i pëlqejnë – ose të paktën të jeni gati për ankesat e tyre.

Kur konstatoni vazhdimisht se merrni reagime negative nga njerëzit përreth jush që nuk i keni parashikuar, kjo është një shenjë e mirë që nuk jeni të ndjeshëm ndaj dëshirave dhe nevojave të tyre. Edhe nëse thjesht prisni reagime negative nga njerëzit e tjerë, pa e ditur pse ndodhin, kjo sugjeron që do të përfitoni nga trajnimi i inteligjencës emocionale.

Lexo edhe: Planifikoni biznesin tuaj të ardhshëm? Themeluesi i 3 kompanive me rritje të shpejtë jep këto këshilla

JU SHMANGIN

Nëse keni ambicie për të kaluar në një rol udhëheqës në punë, atëherë vendosuni në provë. Sigurisht, nuk jeni i vetmi që po kërkoni këto role. Shumë nga kolegët tuaj ndoshta janë gjithashtu të interesuar të kalojnë në pozicione drejtuese. Për më tepër, shpesh ka njerëz nga jashtë organizatës suaj që mund ta duan gjithashtu këtë përgjegjësi.

Për t’u ngjitur në një rol udhëheqës, duhet të përgatiteni për disa zhgënjime. Do të ketë raste kur dëshironi dëshpërimisht një pozicion të veçantë dhe i caktohet dikujt tjetër. Flisni me çdo udhëheqës dhe ka të ngjarë të zbuloni se ata mund t’ju tregojnë për disa role që ishin të interesuar dhe që nuk i morën.

Thënë kështu, vazhdimisht ju shmangin për promovime, ka të ngjarë të ketë disa aftësi që njerëzit që plotësojnë ato pozicione besojnë se ju mungojnë.

MOHIMI I KËRKESAVE

Për t’i bërë gjërat në çdo organizatë, ju nevojiten burime. Ju mund të keni nevojë për ndihmë nga njerëz të tjerë, lekë ose kohë. Nëse nuk jeni në krye të zinxhirit ushqimor, do t’ju duhet marrëveshje nga njerëz të tjerë për të siguruar ato burime në mënyrë që të mund të kryeni një projekt.

Një projekt propozim i mirë kërkon shumë aftësi të inteligjencës emocionale. Ju duhet të kuptoni qëllimet e njerëzve të tjerë në organizatë dhe të demonstroni se si projekti juaj do t’i ndihmojë ata për të arritur ato qëllime. Ju duhet të kultivoni mbështetje për projektet midis palëve kryesore të interesuara. Ju duhet të angazhoheni me njerëz të tjerë që do të duhet të ndihmojnë në projekt për të gjetur gjëra për të cilat u interesojnë që do t’i shtynin ata të duan të përfshihen. Ju duhet të kuptoni kur njerëzit e tjerë e shohin një projekt të rrezikshëm dhe t’u përgjigjeni shqetësimeve të tyre.

Dështimi në ndonjë nga këto fusha ka të ngjarë të bëjë që njerëzit të refuzojnë kërkesat tuaja për të mbështetur një projekt të caktuar.

Fast Company 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0