Tre menyra te thjeshta per te lehtesuar kalimin ne Windows 8 - Business Magazine Albania

Tre menyra te thjeshta per te lehtesuar kalimin ne Windows 8


Shume perdorues te cilet kane kaluar ne Windows 8 jane ndeshur me veshtiresi per t’u mesuar me sistemin e ri operativ. Nje pjese prej tyre nuk i kane marre ende doren nderfaqes Metro.
Per te gjithe ata qe jane te rinj ne Windows 8, nderfaqja me pllakeza (tiles) mund te duket e ngaterruar dhe aspak produktive.
A mund te mesoheni me te? Sigurisht qe po. Por a duhet vertet te mesoheni me te? Jo domosdoshmerisht. Me disa hapa mund ta ktheni PC-ne tuaj me Windows 8 ne nje ambient me familjar, si nga pamja e jashtme ashtu edhe nga puna.
 
1. Harroni qe ekziston Metro
PCWorld rekomandon qe te beni ndezjen e kompjuterit ne Desktop mode (ose sic mund te quhet ndryshe “Windows 7 mode”), ku eshte me e lehte per te instaluar dhe per te aksesuar softueret. Nderfaqes Metro mund t’i ktheheni kur te deshironi. Per te kaluar ne Desktop, klikoni pllakezen “Desktop” e cila gjendet ne cepin e majte (poshte) te pllakezave ose shtypni Win-D nga tastiera (tasti Windows dhe shkronja D).
 
2. Instaloni nje buton Start
Sapo te kaloni ne Desktop, do te shihni se mungon butoni Start. Sipas fjaleve te fundit, thuhet se Microsoft do ta riktheje ate me perditesimet e radhes, por deri atehere duhet te mendoni si ta zgjidhni vete kete ceshtje. Win8 StartButton eshte nje aplikacion qe ju hyn ne pune ne kete rast.
 
3. Ndizeni kompjuterin direkt ne desktop
Per te eliminuar bezdisjen e kalimit nga Metro ne desktop sa here qe ndizet kompjuteri, bejeni ate te hapet ne Desktop mode qe ne fillim. Sigurisht, Microsoft nuk e ofron (ende) kete opsion, por programi i mesiperm, Win8 StartButton, mund ta beje. Faktikisht, eshte opsion automatik pasi e instaloni, keshtu qe realisht nuk ka nevoje te beni asgje. Heren tjeter qe do te hapni kompjuterin do te shihni nderfaqen e njohur te Windows. (PCWorld Albanian)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0