TikTok e ka kohën e limituar. Themeluesi i Reedit flet për “valën” e re të rrjeteve sociale - Business Magazine Albania

TikTok e ka kohën e limituar. Themeluesi i Reedit flet për “valën” e re të rrjeteve sociale

Kur ai bashkëthemeloi Reddit në 2005, Alexis Ohanian nuk mund ta kishte ëndërruar kurrë se platforma sociale do të arrinte vlerën e 6 miliardë dollarëve. Ai thjesht donte që njerëzit të ndanin histori. Këtu, Ohanian reflekton mbi evolucionin e mediave sociale dhe çfarë do të ndodhë më pas për industrinë.

Si do të ndryshojnë mediat sociale gjatë dekadës së ardhshme?

Mendoj se si shoqëri jemi duke u mbështetur në modelin aktual. E shoh në mënyrë anekdotike dhe në të dhëna, për sa i përket kohës së kaluar dhe angazhimit. Mediat sociale u shitën si një shans për t’u lidhur me njerëzit në të gjithë botën. Por të gjithë janë kthyer në një markë në internet tani. Ne të gjithë po performojmë në një farë mënyre. Plus, ne kemi parë se si këto algoritme metas¬ta¬ përfaqësojnë sjelljen më të keqe dhe shpërblejnë tribalizmin.

A është kjo arsyeja pse njerëzit kërkojnë përmbajtje “autentike” në TikTok?

Lexo edhe: Fundi i “Big Tech”/ Këto janë pesë aplikacionet që duhet t’i keni parasysh gjatë 2023-it

TikTok është ende duke hakuar trurin tonë. Ne nuk po lidhemi me askënd, ne jemi thjesht një lloj brejtësi në timon duke u përpjekur të kuptojmë se si të marrim një shpërblim tjetër. Suksesi i BeReal, nga ana tjetër, ka përforcuar besimin tim se vala e dytë e mediave sociale do të drejtohet nga mendësia thelbësisht e ndryshme e Gjeneratës-Z. BeReal është popullor sepse Gen-Z nuk dëshiron të jetë i martuar me përvojën e telefonit. Ata duan të jetojnë jetën e tyre, të marrin një njoftim shtytës dhe të thonë: “Në rregull, do të përdor telefonin tim tani. Kliko, kliko. Le ta ndajmë këtë moment. OK, mirë. Tani kthehem të jetoj jetën time.” Vajzat adoleshente historikisht janë forca lëvizëse pas të gjitha këtyre produkteve sociale të konsumit — nëse mund të ndërtosh diçka me të cilën ato janë të kënaqura, mund të fitosh.

Çfarë mendoni se do të jetë?

Përmbajtja mund të jetë një ripërtëritje e një formati aktual, si video me formë të shkurtër, ose diçka vërtet e re. Ajo që duhet të ndryshojë është modeli i biznesit. Kjo është arsyeja pse unë investova në Patreon, platformën e abonimit për krijuesit. Ne kemi nevojë për diçka të decentralizuar – ndoshta duke përdorur blockchain – që nuk mbështetet nga reklamat, ku krijuesit mund të paguhen në mënyrë të drejtë për punën e tyre dhe të zotërojnë përmbajtjen e tyre. Dikush që mund ta ndërtojë atë do të ndryshojë gjithçka. / INC. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0