Thomas J. Walter: Lidership – Jo Menaxhim - Business Magazine Albania

Thomas J. Walter: Lidership – Jo Menaxhim


Rreth Menaxhimit dhe Lidershipit.

Biznesmeni i shquar amerikan Thomas J. Walter, themelues dhe udhëheqës i “Tasty Catering”, ishte pjesë e #UniversumTalks dje më datë 30 Mars, përmes një Skype konference. Ai ndau me studentët dhe të ftuarit pjesëmarrës përvojën e tij në transformimin e kompanisë Tasty Catering dhe u pergjigj dhjetra pyetjeve nga pjesëmarrësit. Z. Walter shpjegoi se si pas transformimit nga stili menaxherial i udhëheqjes në stilin e liderit dhe përfshirjës më të madhe të punëtorve në vendimarrje, kompania e tij pat rritje të hatashme në të gjitha aspektet.

Thomas J. Walter theksoi se ai përpiqet të promovojë në kompaninë e tij ndërrmarrësinë, pozitivitetin dhe dashurinë mes të gjithëve që secili ta ndiejë kompaninë si të veten. Promovimi i vlerave të sipërmarrjes nga Thomas në kompaninë e tij ka rezultuar në themelimin e 7 ndërrmarrjeve nga punëtorët e “Tasty Catering”. Z. Walter e cilësoi të rëndësisë së veçantë nevojën e fokusimit në ndërrmarrësi, në vend se të orientohen kah punët klasike të zyrës, si ato në institucione shtetërore. Këto ndryshime në kompaninë e tij kanë ngritur organizatën në njerën nga më të vlerësuarat, me mbi 40 çmime për kulturën organizative.
Në fund, ndërrmarrësi amerikan duke motivuar pjesëmarrësit që të nisen në rrugen e sipërmarrjes, i ftoi ata që ti shkruajnë për të kërkuar ndihmë me këshilla dhe njohuri në nisjen dhe zgjerimin e bizneseve të reja.

Universum është renditur në Top 1000 Shkollat më të mira të biznesit në Botë nga Eduniversal, si i vetmi institucion nga Kosova | Universum is ranked in the Eduniversal Top 1000 Business Schools in the World as the only Business School from Kosovo.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0