Termocentral me gaz në Shqipëri?! Prezantohet projekti për Korçën

Termocentral me gaz në Shqipëri?! Prezantohet projekti për Korçën


Një termocentral me gaz parashikohet të ndërtohet në Korçë. Koorporata Ndërkombëtare Financiare (IFC) ka prezantuar projektin për TEC-in me gaz në Korçë, investim privat me vlerë të parashikuar 500 milionë euro.

Ministria e Energjisë bën të ditur se projekti për ndërtimin e këtij termocentrali ka një fuqi 500 MW për prodhim energjie dhe ngrohje në periferi të qytetit të Korçës.

Institucionet përgjegjëse vendase e “kanë dhënë bekimin” për projektin e prezantuar. Pjesëmarrës në tryezën e donatorëve dhe investitorëve ishin përfaqësues nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjetikës, përfaqësues nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, ERE, KESH, OST, OSHEE, AAA Shqipëri, Bashkia e Korçës dhe Prefektura e Korçës.

Specialistë nga IVICOM GmbH dhe konsulentët prezantuan projektin dhe studimet e fizibilitetit të tregut të përgatitura përgjatë 9 muajve të fundit.

Burimet zyrtare të Ministrisë së Energjisë bëjnë të ditur se, “Një analizë gjithëpërfshirëse e tregjeve rajonale dhe shqiptare të energjisë elektrike, gazit dhe ngrohjes, sipas studimit dëshmon qëndrueshmërinë financiare të këtij investimi”.

Investimi propozohet të realizohet tërësisht nga kompania austriake IVICOM GmbH.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0