Taksat e reja per naften, shtepite dhe karburantet - Business Magazine Albania

Taksat e reja per naften, shtepite dhe karburantet


Nga 1 janari deri ne 31 dhjetor, qytetaret do te paguajne te pakten 117 milione USD taksa shtese ne krahasim me ato qe kane paguar ne 2014.

Qeveria ka derguar ne Kuvend ndryshimet fiskale, te cilat habitshem rritin taksat e tatimet per qytetaret dhe i ulin per disa lloje produktesh luksi, te cilat nuk jane aspak jetike.

Ne kater ligjet qe jane derguar ne Kuvend, ndryshojne ne rritje tatimi per te ardhurat shtese, jo nga paga, tatimi per shitjen e shtepive, taksa e qarkullimit, nje takse e re per siguracionin e makinave dhe çuditerisht hiqet akciza per pijet energjike. Ne total, nga taksat e reja qeveria pritet te marre 117 miliarde leke, nderkohe qe do te na lehtesoje ose me sakte do te lehtesoje bizneset per konsumin e pijeve energjike me 2.8 milione USD.

Shtepite dhe llogarite bankare 
Kush do te shese nje shtepi pas dates 1 janar 2015, do te paguaje 15 per qind tatimfitim. Aktualisht paguan 10 per qind. Shtesa eshte ne kuader te rishikimit te ligjit per tatimin mbi te ardhurat. Sipas kesaj shtese, te ardhurat e perfituara nga shitja e tokes, shtepive apo pasurive te tjera te paluajtshme do te tatohen 50% me shume.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0