Tabletet gjigande, nje ide e qe i pelqen HP-se - Business Magazine Albania

Tabletet gjigande, nje ide e qe i pelqen HP-se


Windows 8 ka sjelle krijimin e nje kategorie te re ne boten e teknologjise: tabletet “monster”. Vjeshten e kaluar Sony prezantoi Sony Tap 20.
Menjehere pas tij, rrugen e tableteve gjigande e ndoqen edhe kompani te tjera, perfshi HP-ne me tabletin e vet Rove 20. Pse pikerisht Rove (rondele)? Per arsyen se mund te beje pikerisht ate gje,te merret kudo me vete.
 
Tableti ka ekran 20 inc, eshte totalisht portabel dhe bateria zgjat pothuajse 4 ore. Permes mobilitetit te vet dhe nderfaqes multi-touch (10 gishta) nuk eshte thjesht nje tablet, por mund te quhet me teper nje all-in-one PC.
 
Tableti ka nje nyje e cila te ndihmon ta mbash ne cdo lloj pozicioni te mundshem, ne varesi te punes qe ke per te bere ne te.
Rove 20 nuk do te jete i disponueshem te pakten deri ne korrik. Nje nga arsyet eshte se kompania po pret per procesoret e fundit nga Intel, cipet e gjenerates se katert “Haswell”. Ato priten te hyjne ne treg muajin e ardhshem. Rove do te permbaje gjithashtu nje cip te posacem per Ultrabook-e dhe hibride se bashku me grafikat HD nga Intel.
 
Hapesira e kujteses eshte 1 TB, nderkohe qe ofrohet edhe nje solid-state drive prej 8 GB per veprime me te shkurtra me memorien. Tableti permban gjithashtu Wi-Fi e fundit (802.11ac) si dhe WiDi per ta perdorur si nje ekran wireless per telefonin apo tabletet.
Per cmimin nuk ka nje deklarate zyrtare megjithate HP eshte shprehur se do te jete rreth 1000 $. (PCWorld Albanian)
 
 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0