Super të pasurit po kursejnë në vend që të shpenzojnë. Klasa e mesme tani është “e zhytur” në borxhe - Business Magazine Albania

Super të pasurit po kursejnë në vend që të shpenzojnë. Klasa e mesme tani është “e zhytur” në borxhe

Është e lehtë të rrotullojmë sytë ndaj shpenzimeve të çuditshme nga miliarderët – të themi, duke blerë piktura ose jahte – por shpenzimet e tyre janë të mira për ekonominë e përgjithshme. Kursimet e tyre, megjithatë, nuk janë aq të mira, sipas gjetjeve të reja të publikuara në Chicago Booth Review, i cili raporton se 1% e ka “varrosur” klasën e mesme në borxhe me zakonet e tyre të kursimit.

Një studim i Harvardit që gjurmonte borxhin e kartës së kreditit rezultoi në gjetje të ngjashme qershorin e kaluar. Këtë herë, Amir Sufi, një profesor në Universitetin e Çikagos, zbuloi se 1% e familjeve në SHBA aktualisht kanë po aq ndikim sa ekonomitë e tregjeve në zhvillim në nxitjen e borxhit. Ja çfarë ndodh kur ato para vendosen në atë që në thelb është “magazinim financiar”, në vend që të shpenzohen për mallra dhe shërbime.

Kursimet fitojnë interes nga kreditë

Sufi dhe ekonomistët kanë parë tepricën e kursimeve në tregjet botërore. Një nga arsyet që normat e interesit janë kaq të ulëta është se ka një ofertë të madhe parash në raport me kërkesën. Në një nivel bazë, bankat marrin fonde nga llogaritë e kursimeve dhe i japin ato hua për të fituar interes. Me kaq shumë para në dispozicion për të dhënë hua, bankat promovojnë shumë hipotekat, kartat e kreditit, huatë studentore dhe produkte të tjera që sjellin të ardhura nga interesi.

Lexo edhe: Investitori miliarder Ray Dalio shprehet se inflacioni po gërryen pasurinë reale: “Më të humburit ata që mbajnë para fizike”

Po kështu, normat e interesit të thesarit kanë qenë aq të ulëta saqë qeveria amerikane ka pasur një nxitje masive për të rritur deficitin në 3.1 trilion dollarë, rreth 15% e PBB-së. Për sa kohë që individët dhe korporatat e pasura kanë balanca të mëdha parash, ata do të kërkojnë të fitojnë interes përmes huadhënies.

Normat e ulëta të interesit e bëjnë huamarrjen tërheqëse

Pabarazia në të ardhura u jep familjeve me më pak para se 1% një nxitje për të marrë hua. Kursimi për paradhënie, shtëpi, apo makinë është i vështirë kur normat e interesit janë të ulëta. Kostot e huamarrjes janë të vogla dhe kjo u jep njerëzve një nxitje për të marrë hua për atë që duan ose kanë nevojë në vend që të kursejnë për të. Problemi, natyrisht, është se borxhi duhet të shlyhet. Kjo e bën më të vështirë për familjet të kursejnë para.

A është borxhi produktiv?

Borxhi është produktiv nëse çon në përfitime që krijojnë pasuri. Nëse një qeveri merr para borxh për rrugë dhe ura, kjo e bën më të lehtë për njerëzit dhe mallrat të kalojnë nga një vend në tjetrin. Nëse merr para borxh për të ulur taksat për njerëzit që janë tashmë të pasur, atëherë nuk është produktive. Po kështu, kreditë studentore konsiderohen të jenë produktive sepse lejojnë shumicën e huamarrësve të fitojnë më shumë para.

Lexo edhe: Mitet që bien/ Musk, Bezos, Buffet dhe Gates kishin të gjithë këtë karakteristikë kur ishin fëmijë dhe do t’ju “trondisë”

Megjithatë, huamarrësit kanë më pak para për të shpenzuar për makina, rroba dhe mobilje, pasi paguajnë borxhin e tyre studentor.

Studiuesit mbështesin reformën tatimore si një mënyrë për t’i dhënë qeverisë borxh pa interes dhe për të inkurajuar më të pasurit të shpenzojnë më shumë para. Sa më shumë jahte të blejnë, aq më pak para do të keni për të marrë hua. Por kritikët e marrëdhënies së reformës tatimore me atë që ndodh në të vërtetë me paratë e super të pasurve thonë se këto qasje nuk kanë gjasa të funksionojnë – dhe madje mund të jenë jokushtetuese. Sido që të jetë, ka shumë para që mbahen nga një sasi shumë e vogël njerëzish – dhe kjo po ndikon drejtpërdrejt në financat tuaja.

BankingGoRates

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0