Sulmi me i madh ndaj internetit nuk ka perfunduar - Business Magazine Albania

Sulmi me i madh ndaj internetit nuk ka perfunduar


Gjate javeve te fundit ka ndodhur ajo qe konsiderohet si sulmi me i madh ndaj internetit, qe nuk ehte bere publik. Nuk ka perfunduar ende. Gjithcka filloi disa jave me pare kur Spamhaus shtoi Cyberbunker ne listen personale te spam-eve.

Mbase nuk eshte kaq personale, lista e servereve qe konsiderohen ‘spammers’ nga Spamhaus perdoret praktikisht nga te gjitha ISP kryesore te sherbimeve email ne bote.

Kjo gje do te thote se nje email nga server spammer nuk do te lexohet kurre nga destinacioni. Cyberbunker nga ana e tij, eshte nje sherbim hollandez qe gjendet ne brendesi te nje ish-bunkeri te NATO-s dhe qe i ofrohet kujtdo mjafton qe te mos behet fjale per pornografi dhe terrorizem.

Gjate viteve Cyberbunker ka pasur nje klientele te parespektueshme dhe faqja mburret se ka refuzuar nje sulm nga trupat speciale hollandeze. Disa persona te pandershem jane organizuar dhe jane perpjekur te parandalojne Spamhaus te marre informacionet e tyre dhe t’i shperndaje.

Por problemi eshte se menyra qe kane zgjedhur te sulmojne Spamhaus ka ndikuar ne internetin ne pergjithesi dhe shume perdorues kane vene re ngadalesimin ne rrjet.

 Me konkretisht, sulmuesit kane vene ne shenjester serverat DNS te Spamhaus me nje sulm DDoS me volum zjarri te barabarte me me shume se 300Gbit/sekond.

Per te dhene nje shembull, kur nje hacker sulmon nje nga bankat boterore perdor fuqi zjarri te barabarte me 50Gbit/sekond, ndersa me i fuqishmi ne histori ka qene sulmi i madh DDoS me 100Gbit/sekond.

Listat e Spamhaus njihen si shume te rendesishme nga shume kompani dhe keshtu qe shume te tilla i kane ardhur ne ndihme Spamhaus. Kompani si Google, CloudFlare dhe Akamai (dy te fundit njihen shume nga punonjesit) kane te gjitha hardware-t dhe specialistet per te perballuar sulmin. Edhe pse sulmi nuk ka perfunduar, faqja e Spamhaus nuk ka rezultuar asnjehere e paarritshme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0