Steve Jobs dhe Albert Einstein zbatuan konceptin "pa kohë" për të rritur kreativitetin e tyre - Business Magazine Albania

Steve Jobs dhe Albert Einstein zbatuan konceptin “pa kohë” për të rritur kreativitetin e tyre

Sipas neuroshkencës, marrja e një pushimi nga oraret tona të ngarkuara dhe kushtimi i pak kohe për të bërë absolutisht asgjë nuk është thelbësore për nxitjen e krijimtarisë. Një element thelbësor për arritjen e suksesit është zbatimi i një rutine të duhur në baza ditore, siç e tregojnë shkenca dhe historia. Megjithëse rutina juaj e përditshme mund të jetë e shëndetshme dhe produktive, ajo gjithashtu mund të jetë e nxituar dhe të vrasë kreativitetin, vëren një artikull në revistën Inc. Revista gjithashtu thekson se shumë njerëz të suksesshëm i kanë kushtuar një pjesë të madhe të jetës së tyre konceptit “pa kohë”.

Steven Kotler, autor i librit “The Art of the Impossible” dhe një folës i TED, theksoi se “pa kohë” ka të bëjë me një moment të qetë në të cilin një person mund të izolojë veten e tij/saj nga zhurma dhe kërkesat e botës.

Lexo: 4 shenja që ka ardhur koha të hiqni dorë nga puna juaj ditore dhe të punoni për veten tuaj

Nuk është çudi që interneti është plot me artikuj që lidhen me rutinat e mëngjesit të figurave të rëndësishme dhe të famshme, duke dhënë sugjerime se si të shtoni aktivitete pozitive në jetën tuaj të përditshme.

Për të pasur një jetë të dobishme dhe të kënaqshme, këshillohet të merren parasysh praktikat e mirënjohjes, shëtitjet në natyrë dhe lidhjen me veten, pasi ato mbështeten nga kërkime që konfirmojnë se të gjitha këto aktivitete janë të mira për njerëzit. Po kështu, shkenca tregon se “pa kohë” është shumë e nevojshme në një rutinë të tillë, sepse nëse kaloni pjesën më të madhe të ditës me të gjitha këto zakone ekzistuese, nuk ka gjasa që të keni kohë për veten tuaj.

Ju nuk keni kohë të mjaftueshme për ‘pa kohë’ në orarin tuaj

-“Pa kohë” njihet gjithashtu si “një kohë e qetë, e vetmuar, e izoluar nga zhurma dhe kërkesat e botës”, -siç përshkruan Kotler.

“Pa kohë “është termi për një hapsirë të madhe zbrazëtie ndërmjet orës 4 të mëngjesit dhe 7:30 të mëngjesit.

-“Kjo “pa kohë “është një errësirë ​​totale që nuk i përket askujt përveç meje “,- shkruan ai. “Shqetësimet urgjente të ditës ende nuk kanë mbërritur, kështu që ka kohë për këtë luks suprem: durimin. Nëse diçka kërkon dy orë për t’u korrigjuar, kujt i intereson?”

Kotler thotë se neuroshkenca tregon se blloqet e kohës së shkëputjes kanë një ndikim të madh në krijimtari.

-“Presioni e detyron trurin të përqendrohet në detaje, duke aktivizuar hemisferën e majtë dhe duke bllokuar tërë tablonë. Më keq akoma, kur jemi nën presion, shpesh jemi të stresuar. Ne jemi të pakënaqur me presionin, i cili na hidhëron gjendjen shpirtërore dhe na kufizon më tej fokusin. Prandaj, të jesh i kufizuar në kohë, mund të jetë e dëmshme për krijimtarinë”,- shpjegon ai.

Me fjalë të tjera, “pa kohë” na ndihmon të relaksohemi mjaftueshëm për të parë të gjithë portretin dhe për të lejuar që idetë inovative të dalin në dritë. Ngutja dhe nxitimi i sjellë nga jeta e përditshme, madje edhe klasa juaj e jogas në mëngjes me qëllimin të mirë, mund të largojë idetë e ndrojtura dhe të padrejta të mendimeve të reja.

Lexo: 5 trende në marrëdhëniet me publikun që do të ndikojnë në suksesin e markës suaj në 2021

Steve Jobs dhe Albert Einstein bien dakord për konceptin “pa kohë”

Pavarsisht faktit se Kotler e konsideron veten një ekspert në neuroshkencën e krijimtarisë, shumë figura të suksesshme kanë kuptuar gjithashtu të njëjtën të vërtetë. Albert Einstein pranoi që shumë herë idetë më të vlefshme i shkuan ndërmend ndërsa nuk bënte asgjë dhe shijonte “pa kohën” e tij. Steve Jobs ishte gjithashtu një “bum i famshëm”.

“Koha që Steve Jobs qëndonte pa bërë asgjë dhe shqyrtonte mundësitë ishte kohë e kaluar mirë për të lënë të dilnin ide më divergjente”,- tha profesori i Wharton, Adam Grant, dikur për Business Insider, duke iu referuar periudhave të gjata të pasivitetit të paqëllimtë të Jobs.

Vlen të përmendet se të dy gjenitë, Ajnshtajni dhe Jobs, arritën të bënin një punë të shkëlqyeshme duke i realizuar idetë e tyre në praktikë.

Jo vetëm që “pa kohë” është e mjaftueshme për të qenë në gjendje të ndryshojë botën, por është një përbërës thelbësor dhe një pjesë e së tërës. Kur po planifikoni rutinën e përsosur të mëngjesit, është e lehtë të mos i kushtoni vëmendjen që meriton konceptit “pa kohë”, por patjetër që duhet ta përfshini gjithmonë në jetën tuaj të përditshme. Ju do të shihni një ndryshim në mënyrën e të menduarit dhe të krijuarit dhe do të arrini një version më të suksesshëm të vetvetes.

ENTREPRENEUR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0