Startup-i i AI të Elon Musk lançon produktin e parë të shtunën – Ja çfarë duhet të dini rreth xAI - Business Magazine Albania

Startup-i i AI të Elon Musk lançon produktin e parë të shtunën – Ja çfarë duhet të dini rreth xAI

Startup-i i AI të Elon Musk lançon produktin e parë të shtunën – Ja çfarë duhet të dini rreth xAI

Kompania e inteligjencës artificiale e ngacmuar prej kohësh e Elon Musk do të nxjerrë produktin e saj të parë të shtunën, njoftoi miliarderi të premten, ndërsa ofron pak detaje se çfarë do të bëjë modeli – ndërsa kompanitë konkurrojnë për një pjesë të tregut në rritje dhe udhëheqësit e teknologjisë përcaktojnë vizionet e tyre për AI dhe të ardhmen e teknologjisë transformuese

Musk ka pasur një interes të gjatë për AI dhe ka qenë i hapur për nevojën për të menaxhuar rreziqet e paraqitura nga teknologjia në zhvillim për vite me rradhë. Ai ishte një bashkëthemelues dhe mbështetës i hershëm i krijuesit të ChatGPT, OpenAI, kur startup-i filloi në 2015 dhe pretendon, megjithëse jo pa kontestim, se ai është arsyeja pse kompania ekziston sot. Musk u largua nga kompania në vitin 2018, gjoja pas një përpjekjeje të dështuar për blerje dhe që atëherë e ka kritikuar publikisht për prioritizimin e fitimeve mbi sigurinë. Musk është një nga shumë liderët e teknologjisë së profilit të lartë që kërkon kujdes mbi rreziqet e mundshme që AI paraqet për njerëzimin, të cilat kanë fituar vrull të ri pas suksesit yjor të ChatGPT dhe tepricës së kompanive që nxitojnë të pretendojnë terren në këtë sektor. Raportet sugjerojnë se Musk është i prirur të zhvillojë inteligjencën e përgjithshme artificiale (AGI), një formë e inteligjencës që përshkruan llojin e kapaciteteve të gjera për të mësuar dhe bërë që njerëzit kanë, në vend të llojeve më të kufizuara të inteligjencës që fuqizojnë gjërat që shkëlqejnë në detyra specifike si p.sh. programi i lojës së shahut ose algoritmi i njohjes së fytyrës. Në faqen e saj të internetit, xAI tha se është e ndarë nga X Corp – kompania Musk ndryshoi ligjërisht emrin e Twitter në fillim të këtij viti – por do të “punojë ngushtë me X (Twitter), Tesla dhe kompani të tjera për të bërë përparim drejt misionit tonë.

Lexo edhe: “Jo Vetëm Neps”: Historia e pasionit për ëmbëlsirat dhe nismat sociale 

Musk ishte një nga emrat e profilit më të lartë që shtoi fuqinë e yjeve në samitin e supozuar të sigurisë së AI të Britanisë këtë javë. Samiti, i faturuar si një ngjarje përcaktuese e trashëgimisë për kryeministrin Rishi Sunak përpara asgjësimit të pritshëm të partisë së tij në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme, shënoi një deklaratë ndërkombëtare nga qeveria, shoqëria dhe udhëheqësit e industrisë së teknologjisë për të njohur nevojat për të adresuar rreziqet e zhvillimit të AI. . Në një tjetër fitore diplomatike, konferenca do të vazhdojë vitin e ardhshëm me Francën si mikpritëse.

CITATI KRYESOR
Gjatë një sesioni pyetjesh dhe përgjigjesh me Sunak të organizuar në X pas përfundimit të samitit, Musk tha se AI do të jetë “forca më shkatërruese në histori”, megjithëse arriti në përfundimin se në fund “do të jetë një forcë për të mirën”. Musk tha se teknologjia do të eliminojë nevojën për të punuar – “ju mund të keni një punë nëse doni një punë”, megjithatë – por paralajmëroi se duhet të ketë një “çelës fikur” si një mbrojtje në rast se gjërat shkojnë keq dhe AI “nuk është” kaq miqësore në fund të fundit.

Në “disa aspekte të rëndësishme”, modeli i xAI është “më i miri që ekziston aktualisht”, tha Musk, pa elaboruar. Musk njoftoi nisjen e xAI në korrik me një qëllim “për të kuptuar natyrën e vërtetë të universit”. Ekipi prej 12 personash i kompanisë drejtohet nga Musk dhe përfshin studiues të lartë të punësuar nga laboratorë të profilit të lartë të AI si Google DeepMind, OpenAI dhe Microsoft.  Musk ka thënë se dëshiron të ndërtojë një kompani për të rivalizuar liderët e industrisë si DeepMind dhe OpenAI dhe po punon për një alternativë ndaj ChatGPT (i quajtur me shaka “TruthGPT”).

forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0