Spiralja e zilise ne Facebook - Business Magazine Albania

Spiralja e zilise ne Facebook


Eshte nje loje psikologjike gjithmone e me frekuente per perdoruesit. Pakenaqesite te cojne ne shkaterrim dhe ne rastin e rrjeteve sociale, nuk eshte gje e mire.

Po flasim per perdoruesit qe jane te pakenaqur nga profilet e tyre dhe krijojne profile false te ekzagjeruar per dicka qe ne te vertete nuk ekziston. Nuk po flasim vetem per fotografi, por edhe per manovra qe te ngjajne me mire, sepse shohin profilin e ndonje miku dhe ndiejne zili.

Gjithe kjo qe po themi eshte rezultat i nje studimi gjerman qe ve ne dukje rendesine qe kane rrjetet sociale ne jeten e shume njerezve, aq sa ndikojne ne ndienja te forta dhe emocione.

Studimi eshte kryer nga Departamenti i Sistemeve Informative te TU Darmstadt te prof,dr.Peter Buxman te institutit te sistemeve informative te zu Berlin Humboldt-Universitat te Dr. Hanna Krasnova, pasi kane intervistuar perdoruesit e rrjetit social konkluzionet nuk jane te mira.

Me shume se nje e treta e te intervistuarve kane provuar ndienja negative, si zemerimi dhe zilia. Hanna Krasnova pergjegjese e projektit tha :”Perdoruesit jo shume aktive ne komunikimet nderpersonale ne rrjetin social, i perdorin shpesh si pika informacioni, pershembull per leximin e mesazheve te miqve, kontrollojne pergjigjet e lajmeve, apo shohin fotot dhe praktikisht jane subjekte te pervojave negative. Megjithate me vjen mire qe perdoruesit e pranojne se kane perjetuar ndienja negative ne Facebook. Zilia ndaj miqve ne Facebook con ne nje rreth vicioz”.

Ndersa elementi qe ngjall me shume ziline tek njerezit ne Facebook jane pikerisht fotografite e festave!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0