Spider-Man 2: Videoloja më e shitur e realizuar nga PlayStation - Business Magazine Albania

Spider-Man 2: Videoloja më e shitur e realizuar nga PlayStation

Spider-Man 2: Videoloja më e shitur e bërë nga PlayStation

Sony ka njoftuar se versioni i tij i fundit Spider-Man është videoloja më e shitur e realizuar nga PlayStation. Spider-Man 2 shiti më shumë se 2.5 milionë kopje fizike dhe digjitale në 24 orët e para, thuhet në një postim në blog. Loja, e zhvilluar nga Insomniac Games në pronësi të PlayStation, ka fituar vlerësime të mira që kur u publikua të premten për PS5.

Por, ajo është përballur me disa kritika për gjatësinë e saj, ku historia e saj kryesore mori rreth 15 orë për t’u përfunduar. Kjo shtrihet në afërsisht 40 orë duke përfshirë përmbajtjen anësore, një kohëzgjatje mjaft tipike për videolojërat, megjithëse disa versione këtë vit si Baldur’s Gate 3 mund të luhen për qindra orë. Spider-Man 2 është vlerësuar për përfaqësimin e kulturës portorikane, por ka pasur kritika pasi flamuri i tij u ngatërrua me atë të Kubës në shtëpinë e personazhit kryesor. Zhvilluesit janë zotuar të rregullojnë gabimin. Pavarësisht titullit të Spider-Man 2, në fakt është loja e tretë në seri, pas publikimeve në 2018 dhe 2020.

Lexo edhe:Motorola prezanton risitë e AI dhe pajisjet me ekran elastik në “Lenovo Tech World ‘23”

Ashtu si lojërat e mëparshme, versioni i fundit zhvillohet në një qytet virtual të Nju Jorkut, por për herë të parë, lojtarët mund të luajnë ose si Peter Parker ose Miles Morales – të dy alter-egot e superheroit popullor. “Insomniac Games e mban veten në standarde tepër të larta kur bëhet fjalë për ofrimin e përvojave tërheqëse dhe inovative të lojës”, tha kreu i operacioneve të biznesit të PlayStation, Eric Lempel. “Dua të them faleminderit për fansat – ne me të vërtetë shpresojmë që po shijoni kohën tuaj duke luajtur si Peter dhe Miles në këtë aventurë.”

Spider-Man 2 ishte një nga një seri lojërash të profilit të lartë të lancuara javën e kaluar, duke përfshirë tituj të rinj nga ikonat e lojërave Mario dhe Sonic. Super Mario Bros Wonder dhe Sonic Superstars tërhoqën titujt kryesorë pasi rivalët e lojërave lancuan lojëra në të njëjtën javë për herë të parë për më shumë se 30 vjet. Spider-Man 2 ia kaloi të dyve në shitjet e paketuara për të qenë lancimi më i madh fizik i video-lojërave në MB javën e kaluar. Tani është një nga titujt më të vlerësuar të PlayStation 5 në grumbulluesin e lojërave Metacritic. Pavarësisht se është lancimi fizik më i madh i vitit në PS5, loja nuk ka arritur ende lartësitë marramendëse të Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, i cili shiti më shumë se 10 milionë kopje në vetëm tre ditë.

Kjo lojë, e lancuar nga Nintendo në maj, mbetet lançimi më i madh i videolojërave fizike në MB në 2023. Shitjet fizike të Spider-Man 2 përbëjnë vetëm një pjesë të totalit të 2.5 milionë kopjeve të shitura – të cilat Christopher Dring, kreu i faqes së lajmeve të lojërave GamesIndustry.biz, tha se do të kishin qenë kryesisht shkarkime. “Shumica e lojërave të shitura këto ditë shkarkohen në mënyrë digjitale,” tha ai.

“Tregu po shkonte në këtë drejtim përpara goditjes së pandemisë – në 2019 në MB, rreth gjysma e lojërave u shitën në mënyrë dixhitale ndërsa gjysma u shitën në dyqane fizike, por që nga viti 2020, ky numër është rritur dhe mbi 70% e lojërave janë shkarkuar. Ka ende miliona lojëra me kuti të shitura çdo vit dhe nuk mund të shkarkosh një tastierë apo një kontrollues. Por tani është një pjesë shumë, shumë, shumë më e vogël e tregut.”

sony

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0